Ratownicy są czujni

Czytaj dalej
Fot. Liliana Hachani
Liliana Hachani

Ratownicy są czujni

Liliana Hachani

Mija pierwszy miesiąc wakacji. W powiecie żagańskim było bezpiecznie. Jedyne wypadki w Żaganiu to otarcia i ukąszenia.

Pierwszy miesiąc wakacji dobiega właśnie końca. W powiecie żagańskim okres ten minął bezpiecznie. Jak zapewnia Krystian Rębacz, prezes żagańskiego WPOR-u na naszych kąpieliskach nie odnotowano żadnych poważniejszych wypadków. - W porównaniu do ubiegłego roku jest dużo spokojniej. Wzrasta świadomość społeczeństwa, ludzie wybierają kąpieliska strzeżone. Dużym plusem jest nauka pływania w szkołach podstawowych, to procentuje właśnie latem- zapewnia K. Rębacz.

Problemem często pojawiającym się nad wodą jest alkohol. Szczególnie osoby młode lekko podchodzą do tego tematu. Mimo wielu kampanii społecznych przestrzegających przed takimi zachowaniami, ciągle wśród nas znajdują się amatorzy kąpieli po spożyciu. To niestety często prowadzi do nieszczęśliwych wypadków. - W regulaminie każdego kąpieliska jest zakaz wnoszenia i spożywania alkoholu na jego terenie. Mimo tego ratownicy regularnie muszą wypraszać z obiektów osoby pijane - mówi prezes WOPR-u. Maleje również zainteresowanie kąpielami w zbiornikach niestrzeżonych, coraz mniej osób decyduje się na niepotrzebne ryzyko utonięcia.

W ostatnich dniach pogoda dopisuje. Na basen miejski w Żaganiu przychodzi średnio około 500 osób dziennie. Nad ich bezpieczeństwem czuwa tu trzech ratowników. Potwierdzają, że lipiec minął naprawdę spokojnie - Zdarzają się jedynie otarcia, drobne skaleczenia i ukąszenia. I oby tak było dalej - mówi Jarosław Tomczak, ratownik od 20 lat. Bezpieczeństwo zależy również od samych kąpiących się. Przestrzeganie regulaminu jest obowiązkowe.

- Nie ma większych problemów, większość przychodzących tu osób wie jak należy się zachowywać. Gwizdka używamy naprawdę bardzo rzadko - dodaje Bartosz Świątek, najmłodszy z ratowników. Również wypoczywający są zadowoleni - Przychodzę tu z wnuczką często. Uważam, że jest tu bezpiecznie. Ratownicy są naprawdę czujni, w każdej chwili gotowi na reakcję - chwali pani Barbara z Żagania.

Przyjdź na basen miejski!

Kąpielisko Miejskie w Żaganiu zaprasza codziennie od godz. 10.00 do godz. 18.00. W upalne dni otwarte jest do godz. 20.00.
Bilet normalny, jednorazowy kosztuje 5 zł. Za bilet ulgowy dla dzieci, młodzieży , studentów oraz emerytów i rencistów zapłacimy jedynie 2 zł.
Bilety rodzinne dostępne są w zestawach: 2 osoby dorosłe i 2 dzieci w cenie 12 zł. 2 osoby dorosłe i 1 dziecko w cenie 10 zł oraz 1 osoba dorosła i 2 dzieci za 7 zł. Ceny maleją po godz. 16.00. Wtedy za bilet normalny zapłacimy już tylko 2 zł., a za bilet rodzinny 5 zł.
Na miejscu można wypożyczyć leżak za 5 zł za sztukę. Natomiast za wypożyczenie sprzętu sportowego naliczana jest opłata 2 zł za godzinę.

Liliana Hachani

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.