Radni ze Szczecinka skarżą program in vitro

Czytaj dalej
Fot. Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic

Radni ze Szczecinka skarżą program in vitro

Rajmund Wełnic

Ratusz w Szczecinku wybrał kliniki, które przeprowadzą zapłodnienie in vitro z miejską dotacją. Radni opozycji twierdzą, że przed głosowaniem zostali wprowadzeni w błąd.

Chodzi o program dofinansowania leczenia bezpłodności metodą in vitro, uchwalony w tym roku przez Radę Miasta Szczecinek. Co roku samorząd będzie na to przeznaczać 100 tys. zł. Rozstrzygnięto już konkurs wybierając trzy placówki, które będą zabiegi in vitro przeprowadzać. To Gameta Gdynia Centrum Zdrowia i Gameta Gdynia oraz VitroLive Szczecin. Cena jednej procedury waha się od 5,8 do 8 tys. złotych.

Opozycja z klubu Razem dla Szczecinka, która była przeciwna projektowi, uważa, że radni zostali wprowadzeni w błąd. Radny Jacek Pawłowicz twierdzi, że w lipcu na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta przed głosowaniem nad przyjęciem tego programu, radni miejscy zostali poinformowani, że Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oceniła pozytywnie projekt tego programu.

- Burmistrz Jerzy Hardie Douglas do zaopiniowania do Agencji wysłał inny, zmieniony projekt - uważa radny RdS. - Oznacza to, że Agencja zaopiniowała inny dokument niż formalnie był przyjęty przez Radę Miasta. W rzeczywistości projekt programu uchwalony przez Radę Miasta w ogóle nie był opiniowany przez Agencję.

Radni in vitro - po piśmie wojewody, który dopytywał się, czy program był opiniowany - zajmowali się jeszcze raz, na kolejnej sesji nadzwyczajnej, gdy do programu nanieśli poprawkę, że dofinansowanie jednej procedury może wynieść 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. jej kosztów.

Klub RdS o sprawie „powiadomił odpowiednie urzędy i organy władzy państwowej”.

- Nie wiem o co chodzi klubowi RdS, jeszcze się nie zapoznałam ze sprawą, bo jestem pierwszy dzień po urlopie - komentuje Katarzyna Dudź, przewodnicząca RM.

Aby otrzymać dofinansowanie należy przejść badania i zakwalifikować się do programu in vitro. Trzeba okazać w klinice dokumentację medyczną poświadczającą, że para minimum dwa lata leczyła bezpłodność. Z wsparcia mogą skorzystać tylko mieszkańcy Szczecinka. Ale nie tylko małżeństwa, program obejmuje także związki partnerskie. Warunkiem otrzymania dotacji jest wiek kobiety - od 20 do 40 lat.

Rajmund Wełnic

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.