Iwona Marciniak

Radni naciskają w sprawie ratowania zabytków w Kołobrzegu

Baszta lontowa to jeden z najstarszych, ocalałych, kołobrzeskich zabytków, do 2012 r. siedziba PTTK. Do dziś nie brakuje głosów, że to miasto powinno Fot. Iwona Marciniak Baszta lontowa to jeden z najstarszych, ocalałych, kołobrzeskich zabytków, do 2012 r. siedziba PTTK. Do dziś nie brakuje głosów, że to miasto powinno ją wtedy kupić. Kosztowała 600 tys. zł
Iwona Marciniak

- Nie chodzi o niszczenie przedsiębiorcy, a o ratowanie zabytku przed zniszczeniem - radny Dariusz Zawadzki (PO) wszedł w słowo Ewie Kowalskiej, miejskiemu konserwatorowi zabytków.

Poszło o XIV-wieczną basztę lontową (zwaną prochową), która od 2012 r. znajduje się w prywatnych rękach. W marcu 1945 r. Kołobrzeg został zniszczony w blisko 90 procentach. Po 73 latach okazuje się, że nawet los tych obiektów, które znajdują się na liście w ewidencji, albo co wiecej, w rejestrze zabytków, wcale nie jest taki pewny.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Marciniak

Piszę w Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Mam szczęście mieszkać w Kołobrzegu, którego plaża - bez względu na porę roku - to najlepszy antydepresant i akumulator dobrej energii. Zwłaszcza gdy biega się po niej z psem (a najlepiej z psami ;))


Informuję o tym, co dzieje się w mieście i powiecie kołobrzeskim. Moje teksty można znaleźć w sieci na stronie www.gk24.pl, www.kolobrzeg.naszemiasto.pl, na fejsbukowym profilu Kołobrzeg nasze miasto oraz w papierowym wydaniu Głosu Koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.