Krzysztof Bednarek

Przyszłość wsi leży w turystyce. Czas na plażę

Plaża wiejska nad jeziorem Drawsko. Ten teren dopiero od niedawna należy do gminy. Wcześniej był własnością Agencji Nieruchomości Rolnych Fot. archiwum Plaża wiejska nad jeziorem Drawsko. Ten teren dopiero od niedawna należy do gminy. Wcześniej był własnością Agencji Nieruchomości Rolnych
Krzysztof Bednarek

Stare Drawsko W tym roku plaża wiejska nad jeziorem Drawsko uzyska nowe urządzenia

Pod koniec 2015 r. Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała gminie Czap-linek część terenu nad jeziorem Drawsko w Starym Drawsku, który wcześniej był w użytkowaniu Gospodarstwa Rybackiego. Chodzi o część nadbrzeża od mostu na drodze wojewódzkiej, pod którym przepływa rzeka Drawa łącząc w tym miejscu jeziora Drawsko z jeziorem Srebrnym, w kierunku nieistniejącego już ośrodka Aquarius.

- Dwa lata temu w pobliżu gmina wybudowała pomost żeglarski. A jeżeli chodzi o naszą plażę, to w tym roku chcemy przeznaczyć pieniądze z funduszu sołeckiego na wykonanie ogrodzenia oraz na zakup i zamontowanie urządzeń placu zabaw i oznakowania na wodzie. Ale realizowany będzie również projekt Drawskiego Parku Krajobrazowego, który polega na budowie na plaży wiaty o wymiarach 5x5 metrów, miejsca na ognisko, ławostołów i ławek do siedzenia oraz tablic edukacyjnych. Mam informacje, że wszystkie prace wykonane zostaną w tym roku - powiedział nam Ryszard Swęd, sołtys Starego Drawska. - My jako sołectwo 17 czerwca, w sobotę po Bożym Ciele, organizujemy VII Regaty Żeglarskie i festyn wiejski z udziałem mieszkańców. To jedna z cyklicznych imprez sołeckich, obok Dnia Dziecka, choinki i balu karnawałowego. W ubiegłych latach za pieniądze uzyskane w ramach regat organizowaliśmy wycieczki sołeckie dla mieszkańców.

Kilka lat temu zlikwidowany został Ośrodek Wypocznkowy Aquarius nad jeziorem Drawsko. Teren, na którym był ośrodek, kupiły prywatne osoby. Od ubiegłego roku zmienił się również status Ośrodka Wypoczynkowego „Nad Srebrnym”.

- Ośrodek zmienił właściciela. Prowadzony jest remont. Z tego co wiem, to nowi właściciele nastawiają się na pobyty młodzieży w ramach tzw. zielonych szkół - powiedział nam Ryszard Swęd.

W Starym Drawsku jest również kilka gospodarstw agrotu-rystycznych. Sporą atrakcją turystyczną są ruiny średniowiecznego Zamku Drahim. Na ten sezon turystycvzny właściciel Zbigniew Mikiciuk zapowiada nowe atrakcje. Od 1 maja na zamku czynna będzie wystawa pn. „Noce i dnie“, a w soboty i w niedziele odbywać się będą średniowieczne jarmarki z udziałem rzemieślników, artystów i rycerzy. Zaplanowano również wystawę kamieniczek z XVI w. oraz podróż w świecie polskich finansów. Wszak na zamku w XV w. znajdowała się największa w Europie mennica fałszywych pieniędzy.

W tym sezonie turyści będą mogli obejrzeć interesującą wystawę historii pieniądza papierowego. Od momentu jego zaistnienia w Polsce aż do czasów PRL.

Krzysztof Bednarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.