Przyszłość słupskiego dworca PKP jest ciągle bardzo tajemnicza

Czytaj dalej
maz

Przyszłość słupskiego dworca PKP jest ciągle bardzo tajemnicza

maz

Z dokumentów, które niedawno odnaleziono w słupskim ratuszu, wynika, że formalnie idea budowy podziemnego przejścia pod kolejowymi torami, które ma połączyć Zatorze z centrum miasta, pojawiła się w 1959 roku.

Rzecz w tym, że dotąd nie ma pewności, kiedy ostatecznie będzie zrealizowana.

– Z wiedzy, którą uzyskałem, wynika, że jesienią ma być gotowy projekt tunelu pod torami. Ma być on nieco poszerzony w stosunku do tego, który już teraz jest użytkowany pod budynkiem dworca PKP. Ta koncepcja ma powstać wraz z koncepcją przebudowy części kubaturowej oraz budową parkingów – mówi „Głosowi” Marek Biernacki, wiceprezydent Słupska.

Wg niego niezagrożone już są projekty związane z przebudową linii kolejowych nr 405 i 202.

– Na linii 405 trwają już roboty. Natomiast w przypadku linii 202 mamy zapewnienie, że związany z nią przetarg będzie obejmował budowę drugiego toru między Słupskiem a Trójmiastem – dodaje Biernacki.

Wg niego na 99 procent jest pewne także, że dojdzie do przebudowy nieruchomości, które będą związane z koleją, a później także z dworcem PKS na terenach za obecnym dworcem PKP aż do działek na ulicy Sobieskiego.

– Z naszej strony pod koniec przyszłego roku rozpoczniemy budowę nowych dróg na terenie obecnej ulicy Towarowej – zapowiada Biernacki.

Niewiele wiadomo o tym, jaki będzie los budynku dworca PKP w Słupsku. Już kilka lat temu pojawiły się dwie koncepcje: jego gruntownej przebudowy lub zburzenia i zbudowania na jego miejscu innego budynku.

– Jestem entuzjastą tego drugiego pomysłu. Uważam, że powinniśmy zbudować dworzec nawiązujący do budowli XIX-wiecznej. Decyzji w tej sprawie nie ma. 17 września miałem rozmawiać z przedstawicielem PKP, który odpowiadał za budowę dworców, ale przed tym spotkaniem powiadomił mnie, że nie przyjedzie, bo jego wydział został rozwiązany – mówi Biernacki.

Inna przedstawicielka PKP poinformowała go, że być może jesienią dworzec PKP wróci do 20. preferowanych inwestycji.

maz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.