Przygotowują plaże do sezonu letniego 2017

Czytaj dalej
Wojciech Kulig

Przygotowują plaże do sezonu letniego 2017

Wojciech Kulig

Rozmawiamy z Jakubem Iwanisikiem, instruktorem i ratownikiem wodnym Środkowopomorskiego WOPR-u w Darłowie

Proszę powiedzieć, jak wyglądają obecnie przygotowania do otwarcia sezonu letniego na plażach w powiecie sławieńskim?

Główne problemy mamy obecnie z obsadą stanowisk. Nie wiemy do końca ile tych osób do służby ratowniczej będziemy mieć. Mimo tego, że wynagrodzenia początkowych ratowników wzrosły do 2800 złotych na rękę to i tak mamy problem z obsadą.

Co sprawia, że jest tak mało chętnych? Czy to jest kwestia wakacji i lata, które nie każdy chce poświęcić na pracę?

Najlepszymi ratownikami są tak naprawdę studenci, nauczyciele i ci co mają w tym czasie wolne. To też nie jest łatwa praca. To może z początku tak wygląda, że będzie przyjemnie. Trzeba sobie uzmysłowić, że mamy dwa miesiące stania w pełnym słońcu na plaży od poniedziałku do niedzieli po 8 godzin. Praktycznie nie ma się w takie wakacje wolnego. Nie wszystkim to odpowiada. Niektórzy przychodzą do nas popracować na miesiąc i uciekają, jadą na swoje wakacje.

To chyba jednak nie jedyne czynniki zniechęcające ratowników do pracy na plaży?

Szkolenia dla ratowników także nie są tanie. Ponad tysiąc złotych trzeba wydać na taki kurs. W szkoleniu jest m.in. basen i teoria. Do tego dochodzi kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. To kurs, który muszą mieć wszystkie służby pracujące w systemie ratownictwa medycznego w Polsce. To są wydatki, na które muszą się przygotować wszyscy ci, którzy chcieliby zostać ratownikami.

Wróćmy jednak do turystów i plaż, które są szykowane na zbliżający się sezon letni 2017. Na co powinni zwracać uwagę turyści wybierający się w tym roku na wakacje nad polskim morzem?

Rozwaga przede wszystkim zawsze na pierwszym planie. Trzeba wybierać kąpieliska strzeżone, tam gdzie są ratownicy. Wszyscy powinni też przestrzegać regulaminu plaży. Pamiętajmy, że jeśli flaga jest czerwona to mamy zakaz kąpieli. Jeśli jest biała flaga to mamy pozwolenie na kąpiel. Zwróćmy też uwagę na to, czy ktoś z nas nie jest pod wpływem alkoholu. Wówczas trzeba sobie darować wejście do wody. Morze to jest żywioł i nikt nie jest w stanie się mu przeciwstawić. Należy też śledzić prognozy pogody. To ważne, żebyśmy wiedzieli na co się przygotować. Na plażach strzeżonych cały czas dostępni będą ratownicy. a
A Sezon letni na plażach zaczyna się w zależności od wytycznych władz poszczególnych gmin. Zazwyczaj jednak otwarcie plaż następuje w czerwcu, a zamknięcie na koniec sierpnia.

W dwóch gminach powiatu sławieńskiego jest łącznie kilkanaście stanowisk plaż strzeżonych, na których przez okres letni bezpieczeństwa będą pilnować ratownicy WOPR.


W gminie Darłowo kąpieliska są już przygotowane do przyjazdu turystów. Tak samo w Darłowie.

W nadmorskiej gmine Darłowo są cztery stanowiska ratowników na plaży w Dąbkach. W Bobolinie jest jedno. Tak samo jedno stanowisko jest w Kopaniu oraz w Wiciu. Łącznie gmina Darłowo ma siedem kąpielisk strzeżonych, na których będzie można bezpiecznie korzystać z kąpieli w morzu. Są też zapewnienia, że jest już komplet ratowników, więc w obsadzie nie będzie problemu. W Darłówku z kolei bedzie pięć stanowisk po stronie zachodniej oraz trzy stanowiska po stronie wschodniej.

A Gmina Postomino zapewnia dwa duże kąpieliska w Jarosławcu.

Na długości 500 metrów rozciąga się kąpielisko morskie,,Jarosławiec Wschód”. Władze przewidują, że dziennie będzie mogło z niego korzystać 3000 osób. Przygotowane jest też drugie kąpielisko ,,Jarosławiec Zachód”. Tutaj długość to 1500 metrów. Także 3000 osób dziennie będzie mogło z niego skorzystać.

Wojciech Kulig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.