Przedszkolaki z Janowic

Czytaj dalej
Fot. archiwum rodziny Kaźmierczaków
Dominik Fijałkowski

Przedszkolaki z Janowic

Dominik Fijałkowski

Nic nie potrafi zatrzymać czasu tak, jak stare fotografie.

Dzięki nim łatwo nam powrócić do dziecięcych czasów. Do miejsc, których już dawno nie ma. Z łezką w oku powspominać dawne koleżanki i kolegów. Mówiąc najprościej, dzieciaki z jednej piaskownicy.

Przykład takiej właśnie fotografii zamieszczamy obok. Pochodzi ona ze zbiorów Jadwigi Zalewskiej, która wśród czeladki dzieciaków stoi w drugim rzędzie, druga od lewej. Wówczas mała Jadzia nosiła jeszcze panieńskie nazwisko - Kaźmierska.

Do redakcji „Gazety Pomorskiej” fotografia trafiła dzięki Janowi Kaźmierskiemu, bratu pani Jadwigi. Zdjęcie wykonano na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku w Janowicach koło Kruszwicy. W tamtejszym pałacu mieściło się wówczas przedszkole, do którego uczęszczały uwiecznione na rodzinnej fotce dzieciaki, mali mieszkańcy Janowic, Przedbojewic i Żernik.

Czas płynie nieubłaganie. Przedszkolaki ze zdjęcie są dziś dziadkami, osobami po siedemdziesiątce. Po pałacu w Janowicach pozostały jedynie wspomnienia mieszkańców i resztki parku, który go otaczał. Obiekt został, niestety, rozebrany. Na szczęście utrwalono go na zdjęciach, które przechowywane są w domowych archiwach.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.