Sławomir Bobbe

Prawo i Sprawiedliwość bierze Sejmik i marszałka?

Wszystkie warianty sondażu dotyczącego tegorocznych wyborów do sejmiku wojewódzkiego przewidują zwycięstwo zjednoczonej prawicy. Fot. MW/DANE: IBRIS. Wszystkie warianty sondażu dotyczącego tegorocznych wyborów do sejmiku wojewódzkiego przewidują zwycięstwo zjednoczonej prawicy.
Sławomir Bobbe

Zaskakujące wyniki pracowni IBRiS, która w sondażu przewiduje zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmiku naszego województwa. PiS 30%, PO+Nowoczesna 24,2%, SLD - 14,5%, PSL - 10,6%, Kukiz 15 - 8,7% w sondażu IBRiS

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS przygotował sondaż wyborczy dotyczący preferencji głosujących w wyborach do sejmików wojewódzkich, w tym - do Sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Wyniki są zaskakujące, bowiem Sejmik - będący dotąd twierdzą Platformy Obywatelskiej - paść ma wyborczym łupem Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem).

Chyba że koalicja...
IBRiS zaprezentował trzy warianty wyniku wyborczego (w sytuacji gdy SLD idzie sam do wyborów, gdy zblokuje się z PSL i gdy zblokuje się z PSL i Zjednoczoną Opozycją Społeczną). Niezależnie jednak od wariantu wygrywa PiS, zbierając około 30 procent głosów poparcia.

Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska, czyli Platforma Obywatelska+Nowoczesna (24-27 procent głosów w zależności od wariantu) oraz SLD (ponad 14 procent, jeśli do wyborów idzie solo).

Ciekawie robi się wtedy, gdy PSL idzie do wyborów z SLD - zbiera wtedy 24 procent głosów, oraz wtedy gdy do tej dwójki dołącza jeszcze Zjednoczona Opozycja Społeczna - wtedy ten tercet przegania duet PO+Nowoczesna, zbierając aż 25,1 procent głosów (PO+Nowoczesna - 25 procent). Wynik Kukiz 15’ to około 9 procent głosów. Należy uznać to za niezły rezultat, bowiem ugrupowanie to nie ma swoich przedstawicieli w sejmiku. Co wynika z takiego rozkładu głosów?

 • Jakie scenariusze są możliwe po wyborach?
 • Jak komentują wyniki sondażowe politycy z regionu?

Przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.