Marek Weckwerth

Prawdziwa królowa borowiackich rzek - Brda

Brda w centrum Bydgoszczy. Kajak można wypożyczyć w marinie. Fot. Marek Weckwerth Brda w centrum Bydgoszczy. Kajak można wypożyczyć w marinie.
Marek Weckwerth

Zapraszamy na szlaki kajakowe Kujaw i Pomorza - regionu, który może pochwalić się najpiękniejszymi i najciekawszymi w kraju rzekami o charakterze typowo turystycznym.

Ich niekwestionowaną królową - bo i rangą w hierarchii kajakowej i urodą przoduje - jest Brda. Dedykowana jest wszystkim kajakarzom, niezależnie od wieku, stażu i umiejętności.

Szlak uznawany jest za łatwy, w górnym i środkowym biegu nieco uciążliwy ze względu na wypłycenia i możliwość zalegania w korycie powalonych drzew. Są też trzy przełomy rzeki (w górnym, środkowym i dolnym biegu), gdzie nurt znacznie przyspiesza, przypominając chwilami górski. Źródło Brdy bije na wzgórzach opodal Miastka na Pojezierzu Bytowskim, 180 m n.p.m., zasilając w wodę maleńkie Jezioro Smołowe. 5 kilometrów dalej ciek wpływa do Jeziora Dużego Pietrzykowskiego i tu - na plaży w Świeszynie - zaczyna się 233-kilometrowy szlak kajakowy. Rzeka w całości płynie przez Pojezierze Pomorskie. Jest dobrze zagospodarowana turystycznie (pola biwakowe, przystanie, wypożyczalnie sprzętu).

Większe spływy mogą ruszać z osady Nowa Brda (210 km do ujścia), gdzie swą pierwszą przygodę na wodzie rozpoczął w 1953 r. ks. Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II.

Dobrym miejsce do startu spływów masowych są: Przechlewko (182,5 km), a przede wszystkim Swornegacie (152 km) w powiecie chojnickim. W Swornychgaciach bez problemu wypożyczysz kajak, wynajmiesz instruktora. Sporo spływów rusza z Mylofu (129 km), gdzie rzeka uwalnia się z okowów zapory i wartkim nurtem rusza przez Bory Tucholskie. Przygodę można kontynuować aż do Bydgoszczy (10 km) a nawet samej Wisły.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.