apl

Praca podczas upałów. Jakie prawa ma pracownik? Co musi zapewnić pracodawca?

Praca podczas upałów. Jakie prawa ma pracownik? Co musi zapewnić pracodawca? Fot. Dariusz Bloch
apl

Kiedy jest piekielnie gorąco - bezpłatna woda lub napoje chłodzące, krótszy czas pracy i dodatkowe przerwy, rotacja na stanowisku pracy i zakaz zatrudniania małoletnich – to tylko część zaleceń i obowiązków, o jakich inspekcja pracy przypomina właścicielom firm i ich podwładnym.

Kiedy temperatura w miejscu pracy przekracza 28 st. C, a na zewnątrz 25 st. C, zaczynają obowiązywać dodatkowe przepisy prawa pracy, które mają chronić pracobiorców przed zdrowotnymi skutkami upałów, a na pracodawców nakładają nowe obowiązki. Ci powinni zapewnić podwładnym zimne napoje, przez cały czas pracy i w ilości, zaspokajającej potrzeby podwładnych. Specjalne warunki przewidziano dla tych, którzy uczestniczą w pracach brudzących, co dotyczy np. bardzo aktywnej zawodowo o tej porze roku branży budowlanej. Jeśli praca wykonywana jest na otwartej przestrzeni, bez dostępu do wody bieżącej, właściciel firmy winien zapewnić każdemu z podwładnym co najmniej 90 litrów wody do celów higienicznych. Nadto ci muszę mieć możliwość odpoczynku przed upałem w miejscu zacienionym i zadaszonym.

Praca biurowa też jest w warunkach upałów pod specjalnym nadzorem inspektorów pracy. Właściciel firmy musi zapewnić, w miarę możliwości, obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Choćby stosują rolety lub żaluzje w oknach, uruchomić wentylatory i klimatyzatory. I to w pełni sprawne i regularnie czyszczone, by nie były przyczyną dodatkowych zagrożeń. Nie wolno zatrudniać małoletnich w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 st. C, a wilgotność powietrza 65 proc.

- Apelujemy, do pracodawców o skracanie czasu pracy pracownikom, w szczególności tym, których dzienny wymiar pracy przekracza 8 godzin – apeluje w specjalnym komunikacie Barbara Kiełt, Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie.

Inspekcja proponuje też rotację pracowników na stanowiskach, by ci mogli szybciej i łatwiej zregenerować siły. Lub dodatkowe przerwy. Jednak żadna z tych możliwości nie może skutkować obniżeniem uposażenia pracownika. A ten – w razie, gdyby dostrzegł, że jego warunki pracy łamią obowiązujące prawo – może odmówić świadczenia pracy, a swoje zastrzeżenia zgłosić pracodawcy.

- Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie – przypomina rzeszowski Inspektorat Pracy.

apl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.