Powstaniec Wielkopolski ze Szczecinka. Nie chciał emerytury od komunistów

Czytaj dalej
Fot. archiwum domowe Danuty Kadeli
Rajmund Wełnic

Powstaniec Wielkopolski ze Szczecinka. Nie chciał emerytury od komunistów

Rajmund Wełnic

Wśród pokolenia, które wywalczyło 100 lat temu Niepodległość, był Franciszek Młynarczyk, który po wojnie osiedlił się w Szczecinku. Wspomina go córka, Danuta Kadela.

Dla komunistów, którzy po wojnie rządzili krajem, „wolna” Polska zaczęła 22 lipca 1944, gdy ogłosili manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego przygotowany w Moskwie. Nic więc dziwnego, że przez epokę PRL tępili pamięć o prawdziwych ojcach odzyskania Niepodległości w roku 1918. A bohaterowie tych wydarzeń spychani byli na margines życia. Na szczęście plan się nie powiódł.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.