Powstaje przystań żeglarska dla miłośników sportów wodnych

Czytaj dalej
wk

Powstaje przystań żeglarska dla miłośników sportów wodnych

wk

O planach inwestycyjnych gminy Darłowo na jeziorze Bukowo w Dąbkach pisaliśmy w tygodniku już w ubiegłym roku. Teraz plany te przeszły do fazy realizacji. Rozpoczęła się budowa nowoczesnej przystani żeglarskiej.

To będzie przystań żeglarska z prawdziwego zdarzenia. Nie tak dawno na budowie nowoczesnego portu w Dąbkach Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo, wbił pierwszy szpadel. Tym samym rozpoczęła się realizacja inwestycji pod nazwą ,,Centrum Sportów Wodnych w uzdrowisku Dąbki”.

Zgodnie z zapowiedziami ruszyły prace związane z budową tego nowego, bardzo atrakcyjnego miejsca w Dąbkach. - Już niedługo mieszkańcy oraz turyści będą się mogli cieszyć nowoczesną infrastrukturą z nowymi pływającymi pomostami, drewnianym deptakiem, odnowioną sceną, a także nowym budynkiem z zapleczem biurowo-sanitarnym. Będzie też hala hanga-rowa z miejscem do przechowywania łodzi oraz boksami do przechowywania silników łodzi - mówi nam Marcel Lichacy z Urzędu Gminy Darłowo. Cały teren z pewnością uatrakcyjni samą miejscowość Dąbki oraz cały region. - Bardzo nas cieszy ta budowa. Jesteśmy zadowoleni, że to się już rozpoczęło, bo wiemy, że gdybyśmy dziś ogłaszali przetarg na wyłonienie wykonawcy, to mielibyśmy trudności z całą realizacją - mówi nam Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo i dodaje, że ceny wykonania inwestycji poszły już znacząco w górę.

- To będzie atrakcja dla turystów, a także dla mieszkańców. Powstanie wspaniały teren rekreacyjny. Wcześniej był on w części wydzierżawiany przez gminę, a teraz będzie całkowicie gminny - zaznacza wójt Radosław Głażewski.

Przypomnijmy, że gmina uzyskała w ubiegłym roku dofinansowanie na budowę przystani żeglarskiej w Dąbkach w kwocie ponad 2,7 mln złotych. Wartość całej inwestycji to niemal 7 milionów złotych.

Pieniądze stanowią 50 procent kosztów całej inwestycji. Warto też dodać, że w ramach prac wybudowana zostanie także drewniana ścieżka spacerowa wzdłuż jeziora. Będzie ona częściowo umieszczona na palach w wodzie.

Realizacja inwestycji rozpoczyna się od demontażu istniejących pomostów cumowniczych oraz mola. Następnie wybudowane tak zwane pomosty pływające mocowane będą do pali za pomocą prowadnic umożliwiających swobodny przesuw przy zmianach poziomu wody. Dodatkowo wykonany zostanie remont i modernizacja istniejącego podestu rekreacyjnego - mini-sceny nad jeziorem. Cała promenada i pomosty będą oświetlone. Wokół pojawią się nowe ławki i kosze na śmieci.

Pomost wraz z zejściami na plażę będzie dostępny także dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja zgodnie z planem ma zostać zakończona jeszcze w tym roku.

Do tej pory w Dąbkach na jeziorze Bukowo istniała przystań, na której była możliwość cumowania jachtu, łodzi i innego sprzętu pływającego. Co roku są organizowane rejsy wycieczkowe statkiem. Przy przystani znajduje się też wypożyczalnia sprzętu pływającego oraz szkoła windsurfingu. Szkoła ta organizuje obozy windsurfingowe lub wczasy w Dąbkach. W trakcie obozu uczestnicy mogą zdać na międzynarodowy patent windsurfingowy VDWS. Nowoczesna przystań z pewnością przyciągnie jeszcze większą liczbę miłośników wodnych sportów.

Warto dodać, że jezioro Bukowo jest dawną zatoką morską odciętą od Bałtyku przez Mierzeję Bukowską. Połączone jest z morzem Kanałem Szczyckim.

wk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.