Marzena Sutryk

Ponad 5 milionów złotych od marszałka województwa na rozwój kolejnych firm

Umowy z przedsiębiorcami podpisał wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj (drugi z lewej), pierwszy to Tomasz Maksymiuk z Inter - Metal, druga z prawej Fot. Radosław Brzostek Umowy z przedsiębiorcami podpisał wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj (drugi z lewej), pierwszy to Tomasz Maksymiuk z Inter - Metal, druga z prawej - Joanna Gołaszewska z GIPO
Marzena Sutryk

Nie tylko samorządy korzystają z funduszy unijnych realizując inwestycje. Z dofinansowania korzystają też firmy z regionu. W środę w koszalińskim ratuszu podpisano dwie umowy z przedsiębiorcami na duże pieniądze.

Z dofinansowania skorzystają tym razem dwie firmy. - To kolejne dofinansowanie - 11. i 12. umowa - z unijnej puli od marszałka województwa, które jest przyznane firmom w ramach ZIT, czyli programu pod nazwą Zintegrowane Inwestycje Terytorialne dla obszaru Koszalina, Kołobrzegu i Białogardu i okolicznych powiatów - mówi prezydent Koszalina Piotr Jedliński (Koszalin jest liderem ZIT). - Fundusze są dzielone w ramach ZIT, ale też w ramach konkursów, do jednego z nich stanęła firma GIPO i zdobyła ponad 3 mln złotych.

- Mamy nadzieję, że w tym roku uruchomimy jeszcze jeden nabór dla firm z regionu, na kolejne 6 milionów złotych - dodaje wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj. - Inwestycje mają zwiększać konkurencyjność naszych firm na świecie.

Te dwie firmy to Inter - Metal z Bonina koło Koszalina i GIPO z Koszalina, które zajmują się szeroko pojętą obróbką metalu. Łącznie ich inwestycje pochłoną ponad 14 mln złotych, w tym dofinansowanie z UE to ponad 5 mln złotych. Firma Inter-Metal z Bonina, która istnieje od 2005 roku, kupi nowoczesne centrum tokarsko-frezarskie pozwalające na szybszą produkcję zamówionych towarów. Głównie chodzi o wydajniejsze planowanie pracy, czy wizualizację elementów w systemie 3D, szczególnie w zakresie cięć laserowych i obróbki metalu. Koszt inwestycji, której koniec przewidziano za dziesięć miesięcy, to prawie 3 mln złotych. Wsparcie z UE wyniesie w przypadku tej firmy 1 mln złotych. - Osiem - dziewięć miesięcy potrwa produkcja maszyny - mówił Tomasz Maksymiuk z Inter - Metal. - Na przełomie marca i kwietnia ruszamy z budową nowej hali o powierzchni 2.300 m kw. - tam postawimy nową maszynę.

Z kolei GIPO (spółka z kapitałem skandynawskim działająca od 2006 roku) przeprowadzi dwie inwestycje. Pierwsza - w zakresie projektowania i produkcji maszyn oraz rozwiązań transportowych obejmuje zakup specjalistycznej maszyny klasy CNC oraz oprogramowania do obróbki stali. Druga - dotyczy budowy hali produkcyjnej, zakupu maszyn i urządzeń do przetwarzania stali nierdzewnej, jak i przygotowania laboratorium do wykonywania badań nieniszczących metali. Wartość inicjatyw to odpowiednio 2,6 mln zł i 9,1 mln zł, z czego dotacja UE to odpowiednio ok. 1 mln zł i 3,3 mln zł. Zmiany w firmie zostaną wdrożone najpóźniej do lipca - sierpnia.

- Otrzymamy prawie 4,5 mln złotych dotacji, to stanowi około 60 procent wartości inwestycji - mówiła Joanna Gołaszewska z GIPO.

Przedstawiciele obu firm przyznali wczoraj, że inwestycje oznaczają zarówno rozwój, jak i wzrost zatrudnienia. Przy tym potwierdzili, że bardzo trudno obecnie o siłę roboczą.

- Dziś zatrudniamy 110 osób - mówił Tomasz Maksymiuk. - Chcemy dodatkowo zatrudnić 50 osób. Potrzebujemy spawaczy, tokarzy, frezerów, operatorów maszyn CNC.

- My zatrudniamy 150 osób i podobnie, jak druga spółka, potrzebujemy rąk do pracy - stwierdziła Joanna Gołaszewska. - Nowe inwestycje to dla nas duże wyzwanie, także pod względem pozyskania nowych osób do pracy. Rosną obroty firmy, potrzeba więc dodatkowych osób, aby można było realizować wzrost produkcji.

Marzena Sutryk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.