Pomysł w cenie

Czytaj dalej
Fot. Miłosz Pindur
Politechnika Świętokrzyska

Pomysł w cenie

Politechnika Świętokrzyska

Pięcioro naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej ze wsparciem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Młodzi badacze dostali granty na realizację swoich wynalazków. Na badania naukowe otrzymali oni w sumie 160 tys. zł.

Wśród nich dr Łukasz Nowakowski, który ma nadzieję , że jego rozwiązanie znajdzie zastosowanie na rynku. Nóż tokarski z napędzanym ostrzem może być wykorzystany w branżach, gdzie wymagana jest obróbka materiałów twardych. Jego wynalazkiem zainteresowała się już jedna z kieleckich firm, która zamierza wdrożyć go do produkcji armatury przemysłowej.

Duże szanse na komercjalizację ma także projekt dr Jarosława Rolka. Niskoemisyjny układ prostownikowy może znaleźć zastosowanie w zasilaniu trakcji elektrycznych oraz na superszybkich stacjach ładowania pojazdów elektrycznych. Wśród nagrodzonych projektów jest też udoskonalona głowica do drukowania 3D czy nowoczesne, bardzo wydajne materiały ścierne.

Projekt dr Anny Rębosz-Kurdek dotyczy budowy prototypu głowicy do podawania materiału budulcowego w drukarkach 3D, wykorzystywanych m.in. w budownictwie. Główną cechą wynalazku jest to, że głowica jest wyposażona w układ pozwalający na mieszanie dwóch składników: płynnego materiału budulcowego i płynnego dodatku, który poprawia właściwości materiału tworzącego wydruk. Urządzenie wykonawcze, które będzie zapewniało ruch głowicy, pozwoli tworzyć ściany bezpośrednio na placu budowy.

Głównym kryterium wyboru nagrodzonych projektów była możliwość skomercjalizowania danego rozwiązania. „Najważniejsze jest to, czy ten produkt, projekt czy technologia może pojawić się na rynku. Czy będzie w stanie zainteresować przedsiębiorstwa, żeby wdrożyły ten wynalazek” – mówi Paweł Kocańda z Ośrodka Transferu Technologii Politechniki Świętokrzyskiej.

Cały projekt jest finansowany w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inkubator Innowacyjności+”.

Politechnika Świętokrzyska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.