Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Paweł Gzyl

Polscy lotnicy z Dywizjonu 303 będą bohaterami dwóch filmów

Polscy lotnicy z Dywizjonu 303 będą bohaterami dwóch filmów Fot. Piotr Fotek
Paweł Gzyl

Polski film „Dywizjon 303” jest już praktycznie gotowy. Jego twórcy promowali go pod kątem zagranicznej dystrybucji podczas zakończonego w niedzielę festiwalu filmowego w Berlinie. Tymczasem Anglicy szykują własny obraz o słynnych lotnikach.

Produkcja „Dywizjonu 303” zaczęła się już trzy lata temu. Początkowo podstawę scenariusza miała stanowić słynna książka Arkadego Fiedlera, poświęcona polskim lotnikom walczącym w powietrzu w bitwie o Anglię. Synowie pisarza, będący właścicielami praw autorskich do powieści, ostatecznie wycofali się jednak ze współpracy z producentami.

To z kolei wymusiło zmiany w scenariuszu - takie, aby opowiadana historia nie była ilustracją książki Fiedlera. Ponieważ opisywała ona jednak wydarzenia historyczne, scenarzystom trudno było uciec od faktów i postaci historycznych, które funkcjonują także w powieści. Ostatecznie producentom udało się porozumieć z synami Fiedlera - i dziś "Dywizjon 303" jest promowany jako film inspirowany słynną książką.

Zmianom scenariusza towarzyszyły roszady na fotelu reżysera. Początkowo film miał realizować Łukasz Palkowski, twórca „Bogów” i „Najlepszego”. W trakcie zdjęć zmienił go Wiesław Saniewski, autor „Nadzoru”. Kiedy zachorował - zastąpił go ostatecznie Denis Delić.

Czytaj więcej:

 • Kiedy „Dywizjon 303” trafi na ekrany?
 • Krzysztof Mroczkowski z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie wyraża żal, że nie wszystkie jego uwagi zostały uwzględnione przez producentów.
Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Gzyl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.