Politycy PO zabiegają o krytyczną rezolucję UE

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Tomasz Skłodowski

Politycy PO zabiegają o krytyczną rezolucję UE

Tomasz Skłodowski

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna chce specjalnej rezolucji UE krytykującej sytuację w Polsce. Zapowiada także wielkie manifestacje uliczne.

Grzegorz Schetyna pojechał do Brukseli, by podczas unijnego szczytu spotkać się z liderami Europejskiej Partii Ludowej. Chce ich przekonać do przyjęcia krytycznej wobec Polski rezolucji Parlamentu Europejskiego. Zamierza także spotkać się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, by prosić ją o poparcie rezolucji potępiającej Polskę. - Sytuacja dojrzała do tego, by Parlament Europejski przyjął rezolucję na temat sytuacji w Polsce - mówił wczoraj w Brukseli Grzegorz Schetyna.

Liderzy PO proponują, by w rezolucji UE znalazły się sformułowania bezpośrednio krytykujące polski rząd. Chcą również, by Parlament Europejski wezwał go do przestrzegania prawa. „Niepokojący akt deprecjonowania zaleceń Komisji Weneckiej pogłębia sytuację kryzysową, wobec której instytucje Unii Europejskiej nie mogą być obojętne” - taki zapis proponują politycy PO w projekcie rezolucji.

Z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przed czwartkowym spotkaniem z premier Beatą Szydło powiedział, że Polska powinna respektować opinię Komisji Weneckiej, a rząd dostosować się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego i opublikować go. - Może to pomóc wyjść z opresji - ocenił Tusk.

- Kompromis w tej sprawie musimy wykuć w Warszawie, a nie Brukseli czy Wenecji - skomentował tę wypowiedź wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Tymczasem przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński zwołał na początek kwietnia kolejne posiedzenie TK. Ma się odbyć na podstawie kwestionowanych przez PiS przepisów ustawy przyjętej w czerwcu ubiegłego roku.

Natomiast na początku maja Komitet Obrony Demokracji i PO chcą wspólnie zorganizować wielką manifestację antyrządową, która ma być odpowiedzią na tzw. Marsz Miliona, organizowany przez PiS 10 kwietnia. PO chce też stworzyć w całej Polsce sieć klubów obywatelskich działających podobnie jak wspierające obecny rząd kluby „Gazety Polskiej”. Kongres klubów obywatelskich ma się odbyć 3-8 maja.

Autor: Tomasz Skłodowski

Tomasz Skłodowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.