Marzena Sutryk

Policja rozpoczyna akcję Znicz

Najbliższe dni to m. in. czas sprzątania grobów bliskich. Na koszalińskim cmentarzu od dzisiaj pojawią się dodatkowe pojemniki na odpady Fot. Radosław Brzostek Najbliższe dni to m. in. czas sprzątania grobów bliskich. Na koszalińskim cmentarzu od dzisiaj pojawią się dodatkowe pojemniki na odpady
Marzena Sutryk

Przed nami 1 listopada i Wszystkich Świętych. To oznacza wzmożony ruch.

Najbliższe dni to czas, w którym wielu z nas odwiedzi groby swoich bliskich. To oznacza wzmożony ruch na drogach w regionie, ale też wokół nekropolii i na samych cmentarzach. Tu trzeba z kolei uważać na czyhających na okazje złodziei.

W ramach policyjnej akcji „Znicz 2016” funkcjonariusze w całym województwie zachodniopomorskim będą prowadzili wzmożone kontrole drogowe, w trakcie których będą sprawdzać stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci.

- Po pierwsze dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i pamiętajmy też o zachowaniu bezpiecznego odstępu od pojazdu poprzedzającego - mówi mł. asp. Monika Kosiec, rzeczniczka koszalińskiej komendy policji.

- Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania i ostrzegamy, że nie będzie pobłażliwości dla tych osób, które wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu, czy narkotyków. Apelujemy także o ostrożną i rozsądną jazdę, o dostosowywanie się do oznakowań ograniczających prędkość, zakazujących parkowania pojazdów, czy nakazujących ruch jednokierunkowy.

Policja apeluje również o rozsądek do pieszych. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. A po zmierzchu pamiętajmy o elementach odblaskowych, nie tylko poza terenem zabudowanym.

Zmiana organizacji ruchu, dodatkowe patrole, parkingi, autobusy

Od dzisiaj na koszalińskim cmentarzu pojawią się dodatkowe pojemniki na odpady, zostanie ustawionych też dodatkowo 14 toalet przenośnych typu TOI TOI. Przy wejściu do budynku administracji cmentarza znajduje się info kiosk, dzięki któremu można znaleźć informację o miejscu pochówku osoby zmarłej.

W biurze administracji cmentarza będzie można uzyskać pomoc w lokalizacji grobów oraz przyjmowane będą opłaty za przedłużenie ważności grobów (także w ostatniej chwili - 31 października w godz. 7-18 oraz 1 listopada w godz. 8 -18).

W związku ze zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów oraz pieszych w tym okresie, zostanie zmieniona organizacja ruchu w rejonie koszalińskiego cmentarza.

Od jutra aż do środy (2 listopada) policjanci będą monitorowali skrzyżowania ulic Gnieźnieńska/ 4 Marca oraz Gnieźnieńska/Paderewskiego/Kamieniarska, a także pozostałe drogi w mieście i powiecie, w tym krajową „6” i „11”. W razie potrzeby na skrzyżowaniach w pobliżu cmentarza wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna i wprowadzone zostanie ręczne kierowanie ruchem.

Ul. Kamieniarska będzie całkowicie wyłączona z ruchu, wjazd będzie możliwy jedynie dla pojazdów osób niepełnosprawnych, służb komunalnych i zaopatrzenia. Wzdłuż ul. Gnieźnieńskiej, tak jak w latach ubiegłych, nie będzie można się zatrzymywać poza miejscami wyznaczonymi. Wyjątek dla zakazu będzie dotyczył pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne i starsze. Kierowca chcący wysadzić takie osoby, będzie mógł skorzystać z zatoczki przy bramie głównej cmentarza. Parking dla osób niepełnosprawnych wyznaczony zostanie naprzeciwko bramy głównej.

Wjazd od ul. Strażackiej zarezerwowany będzie jedynie dla autobusów MZK oraz pojazdów zaopatrzenia. Zawracanie możliwe będzie przy skrzyżowaniu z ul. Manowską i Diamentową. Ponadto w rejonie cmentarza będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 km/h. Do dyspozycji osób odwiedzających groby bliskich będą wszystkie parkingi w pobliskim centrum handlowym.

Jeśli kierowcy nie będą stosowali się do obowiązujących znaków drogowych i będą parkowali pojazdy w miejscach niedozwolonych, policjanci będą bezwzględnie egzekwowali przestrzeganie przepisów, a w przypadku rażących naruszeń kierowcy powinni liczyć się z tym, że pojazd może zostać odholowany.

Ruch autobusów w obrębie cmentarza odbywać się będzie następująco: wjazd odbywać się będzie ul. Strażacką na plac między ul. Strażacką a Kamieniarską, gdzie będą tymczasowe przystanki autobusowe; następnie autobus będzie wyjeżdżał ul. Kamieniarską i Gnieźnieńską.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.