Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Monika Chruścińska-Dragan, Szymon Kamczyk

Podwyżki w Polskiej Grupie Górniczej. Górnicy walczą o większe pensje. Ile zarabiali górnicy kiedyś i dziś?

Podwyżki w Polskiej Grupie Górniczej. Górnicy walczą o większe pensje. Ile zarabiali górnicy kiedyś i dziś? Fot. Arkadiusz Gola
Monika Chruścińska-Dragan, Szymon Kamczyk

Ile zarabia górnik? Jeśli wierzyć wyliczeniom Głównego Urzędu Statystycznego, górnik potrafi w miesiąc zarobić nawet ponad 13 tys. zł. Mimo to, zaczyna brakować chętnych do pracy. Sprawdziliśmy, ile w rzeczywistości płaci się dziś za pracę pod ziemią, a ile płaciło się kiedyś.

Już się tak utarło, że górnicy ciągle czegoś chcą. A najczęściej podwyżki. W poniedziałek związkowcy działający w Polskiej Grupie Górniczej zasiądą z zarządem spółki do mediacji płacowych ostatniej szansy. Ostatniej, bo już zapowiedzieli, że jeśli nie uda im się porozumieć w sprawie podniesienia górnikom wynagrodzeń, w środę na dwie godziny stanie produkcja w kopalniach. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, po przywróceniu „czternastek” i deputatów węglowych, strona społeczna postanowiła pójść za ciosem i również w trybie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych domaga się ujednolicenia płac powiązanego z podwyżkami. Choć w branży nie od dziś wiadomo, że w JSW górnicy zarabiają lepiej niż w PGG. Ile?

Statystycznie się opłaca
Płace górników od lat budzą kontrowersje, bo jeśli spojrzeć w statystyki - bez względu na to, czy kopalnie walczą akurat o przetrwanie, czy jest dobra koniunktura - mimo wszystko są jedną z najlepiej opłacanych grup zawodowych w kraju. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu 2017 roku przeciętna płaca w górnictwie przekroczyła 13 tys. zł brutto. W JSW średnia płaca wynosiła 8,5 tys. zł, w Lubelskim Węglu Bogdanka, już po wywalczonej podwyżce - przekroczy 7,9 tys., a w PGG wynosi 6,5 tys. zł. Jak słusznie jednak górnicy zwracają uwagę, statystyki zawyżają wysokie wynagrodzenia zarządu i administracji. Do średniej statystyków wlicza się bowiem zarówno pensje górnika, dyrektora i jego sekretarki, jak i prezesa.

CZYTAJ KONIECZNIE I PORÓWNAJ
TYLE ZARABIAJĄ GÓRNICY W KOPALNIACH WĘGLA KAMIENNEGO NA ŚLĄSKU

Z raportu firmy badawczej Sedlak & Sedlak, w którym swoje zarobki w ankietach podawali sami górnicy, wyniki są już inne. Co drugi górnik dostaje pensję od 3493 do 6045 zł brutto. Jedna czwarta najgorzej wynagradzanych zarabia poniżej 3493 zł, a więcej niż 6 tys. zł miesięcznie dostaje 25 proc. zatrudnionych.

Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników, przyznaje, że średnie miesięczne wynagrodzenie w górnictwie może wynieść ok. 6 tys. zł, ale dlatego, że typowy górnik nie pracuje pięć dni w tygodniu, ale także w soboty. Na grudniową wysoką średnią wpłynęły - „barbórka”, faktycznie podwójna pensja, różne wyrównania i wypłata zaległych pieniędzy, które miały miejsce w niektórych kopalniach. Początkujący górnik może liczyć jednak już tylko na ok. 2500 zł na rękę.

- Mamy prawo rynku. Prawo to mówi, że jeśli pracodawca nie daje mi satysfakcjonującej zapłaty, mogę znaleźć innego i to się dzieje - wyjaśnia Czerkawski.

Ile zarabiali górnicy w latach 1981-2002 i jakie mieli dodatki

Ile górnicy zarabiają teraz i jakie mają dodatki

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Monika Chruścińska-Dragan, Szymon Kamczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.