Jakub Roszkowski

Po szynach nad morze, czyli sposób na korki

PKP inwestują w regionie. Na dworcu  w Koszalinie trwają prace remontowe. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe buduje dwa szyby oraz windy. Będą z nich Fot. Radosław Brzostek PKP inwestują w regionie. Na dworcu w Koszalinie trwają prace remontowe. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe buduje dwa szyby oraz windy. Będą z nich mogli korzystać np. niepełnosprawni poruszający się na wózkach
Jakub Roszkowski

W sobotę ruszają szynobusy nad morze: do Mielna oraz ze Sławna do Darłowa.

Kwadrans - tyle czasu zajmuje podróż szynobusem z dworca kolejowego w Koszalinie do stacji Mielno. W sobotę, po jesienno-zimowej przerwie, w trasę wyjedzie pierwszy z nich. Według przygotowanego już rozkładu jazdy, poranny kurs do Mielna zaplanowano na godzinę 9.25. Kolejne będą o godz. 10.35, 11.25, 12.25, 13.30, 14.23, 15.40, 17.33, 18.20, 19.25 i 21. Pierwszy szynobus z Mielna wyjedzie o godz. 9.50, ostatni ma odjeżdżać o godz. 21.30. Podróż ma trwać dokładnie 15 minut.

Ceny biletów? Mają być identyczne jak w zeszłym roku. Normalny w jedną stronę ma kosztować 5 złotych. Obowiązywać też mają wszystkie ulgi stosowane w Przewozach Regionalnych.

Szynobus to alternatywna, atrakcyjna możliwość dostania się nad morze, do Mielna, zwłaszcza w słoneczne dni, gdy drogi są zakorkowane. Bo szynobus ma zawsze pierwszeństwo. Nie trzeba więc stać w trasie czasem nawet dwie godziny, zanim dojedziemy do celu.

Jedyny jego mankament jest tylko taki, że pociąg zatrzymuje się na samym początku kurortu. A stamtąd do plaży jest jeszcze około 800 metrów spaceru. Niektórzy nie lubią takiej dodatkowej wycieczki. Gdyby szyny prowadziły bliżej morza, zapewne chętnych byłoby znacznie więcej. Ale dobre i to...

Nad morze rusza też w sobotę, aż po sześcioletniej przerwie, szynobus ze Sławna do Darłowa. Pociąg, podobnie jak ten do Mielna, będzie kursował od 24 czerwca do 3 września.

Od poniedziałku do piątku kursy ze Sławna do Darłowa będą o godzinie 8.48, 10, 15.10 i 16.55.

Ze stacji w Darłowie podróżni będą mogli się udać do Sławna o godzinie 9.17, 13.13, 16 oraz 17.55. W weekendy przybędzie dodatkowych kursów.

Pojawią się dwa kolejne połączenia ze Sławna o godzinie 7 i 19.55. Z Darłowa natomiast do Sławna pojedziemy w soboty i niedziele także o godz. 7.53 i 21.08.

Przypomnijmy, że reaktywacja tego połączenia - po sześciu latach - była możliwa dzięki porozumieniu lokalnych samorządów.

Ustalono, że pieniądze, które spółka Przewozy Regionalne wydała na uruchomienie połączenia, zostaną wyrównane wpływami z biletów, a niedobór pokryją właśnie samorządy. Po wakacjach zapadnie decyzja, czy szynobus będzie jeździł także w 2018 roku.

Jakub Roszkowski

Białogard, Mielno i okolice, ale także Koszalin i powiat koszaliński to miejsca, o których piszę przede wszystkim. Analizuję rynek paliw w regionie, trzymam rękę na pulsie w sprawie szeroko rozumianego biznesu, ale także pogody i wakacji nad morzem. Bo wiadomo, Mielno to obok Kołobrzegu i Gdańska najczęściej odwiedzana miejscowość nadmorska w kraju. 


Pod moją "opieką" są również koszalińscy, mieleńscy i białogardzcy samorządowcy. Jeśli coś zmalują, nabroją lub popsują albo wręcz przeciwnie, zrobią coś naprawdę dobrego, ja o tym napiszę. 


 


W Głosie Koszalińskim pracuję od 2000 roku. To właściwie moja pierwsza i jak na razie jedyna praca. To moja siostra chciała zostać dziennikarzem. Ostatecznie to jednak ja poświęciłem temu zajęciu już ponad połowę życia.


 


Jestem domatorem i naprawdę najlepiej czuję się w swoim domu. Może to dlatego, że po intensywnym dniu w gazecie potrzebuję wyciszenia...    


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.