Jakub Roszkowski

Płytkie Jamno. Woda znów spłynęła do morza

Płytkie Jamno. Woda znów spłynęła do morza
Jakub Roszkowski

Wodniacy alarmują, że poziom jeziora jest dramatycznie niski

- Jeszcze na majówkę można było pływać. Ale w ostatnią sobotę i w niedzielę to już było niemożliwe - pokazuje zamulone brzegi jeziora Adam Wencewicz, właściciel wypożyczalni rowerów wodnych na Jamnie. - Od razu pojechałem na Kanał Jamneński. No i oczywiście wrota sztormowe puszczały wodę z jeziora jak z wanny. Jest fatalnie. Nasze wypożyczalnie nie działają, ale prawdopodobnie statek Koszałek też nie będzie mógł pływać - ostrzega nasz rozmówca. - Jamno znowu zamiera - kręci głową.

W Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych zapewniono nas wczoraj, że wrota zostały właśnie zamknięte. - Poziom wód jest rzeczywiście bardzo niski, ale w ciągu kilkunastu dni sytuacja powinna się unormować - próbował uspokajać Michał Kaczmarek, rzecznik ZMiUW. Przyznaje jednak: dopływy Jamna są w tej chwili mizerne.

Poziom wody w jeziorze Jamno wyjątkowo niski

Podobna sytuacja - wyjątkowo niski stan wody w jeziorze, uniemożliwiający uprawianie sportów wodnych - miała miejsce także w ubiegłym roku. Wtedy jednak problem pojawił się w kwietniu. Było więc sporo czasu, by „napełnić” Jamno wodą.

- Ale teraz czasu jest już niewiele, w zasadzie to go nie ma - alarmuje Adam Wencewicz. - Ja powoli zaczynam już liczyć straty. Bo wypożyczalnia nie działa. Ale traci też Mielno. Sporty, rekracja na jeziorze są jedną z niewielu atrakcji, z których mogą korzystać wczasowicze, poza plażowaniem. Jeśli tego zabraknie, to naprawdę ludzie się od nas odwrócą - uważa. - Całe wybrzeże próbuje wydłużyć sezon, żeby ludzie przyjeżdżali tu nie tylko na wakacje, ale także w maju, czerwcu, wrześniu. Niestety, w tej chwili do Mielna może przyciągnąć wczasowiczów tylko pogoda. Bo, choćby popływać po jeziorze, dziś nie mogą.

Alarm podniesiony wczoraj przez wodniaków na szczęście przyniósł efekty. W Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych zapewniono nas, że wrota zostały już domknięte i poziom wód w Jamnie powinien teraz rosnąć. Wczoraj jednak lustro wody Jamna było tylko 11 centymetrów powyżej poziomu morza. By można było w miarę spokojnie uprawiać sporty, by na jezioro mógł wypłynąć statek Koszałek, poziom wód w Jamnie powinien być wyższy od poziomu wód w Bałtyku o przynajmniej 40 centymetrów. Na to trzeba będzie więc poczekać nawet kilkanaście dni. Może nawet dłużej, bo poziom wód w rzekach również jest niski.

Jakub Roszkowski

Białogard, Mielno i okolice, ale także Koszalin i powiat koszaliński to miejsca, o których piszę przede wszystkim. Analizuję rynek paliw w regionie, trzymam rękę na pulsie w sprawie szeroko rozumianego biznesu, ale także pogody i wakacji nad morzem. Bo wiadomo, Mielno to obok Kołobrzegu i Gdańska najczęściej odwiedzana miejscowość nadmorska w kraju. 


Pod moją "opieką" są również koszalińscy, mieleńscy i białogardzcy samorządowcy. Jeśli coś zmalują, nabroją lub popsują albo wręcz przeciwnie, zrobią coś naprawdę dobrego, ja o tym napiszę. 


 


W Głosie Koszalińskim pracuję od 2000 roku. To właściwie moja pierwsza i jak na razie jedyna praca. To moja siostra chciała zostać dziennikarzem. Ostatecznie to jednak ja poświęciłem temu zajęciu już ponad połowę życia.


 


Jestem domatorem i naprawdę najlepiej czuję się w swoim domu. Może to dlatego, że po intensywnym dniu w gazecie potrzebuję wyciszenia...    


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.