Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Płk Paweł Wiktorowicz: Służba w wojsku obrony terytorialnej musi być frajdą dla ludzi. I będzie

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Sławomir Sowa

Płk Paweł Wiktorowicz: Służba w wojsku obrony terytorialnej musi być frajdą dla ludzi. I będzie

Sławomir Sowa

Rozmowa z pułkownikiem Pawłem Wiktorowiczem, dowódcą 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przeszedł Pan kiedyś legendarny kurs amerykańskich sił specjalnych w Fort Bragg. Niewielu polskich komandosów może to o sobie powiedzieć.

Kurs Zielonych Beretów rzeczywiście nie należy do łatwych. Nauka urządzania zasadzek, przetrwania w lesie w obliczu wroga, mało snu, bo dochodzą nocne warty. Leżenie w zasadzce w zimnym błocie od godziny 22 do 4 rano. Kto zaśnie, wylatuje z kursu. I ludzie wylatywali albo sami rezygnowali. Do tego jeszcze fizyczne i psychiczne wykańczanie przez amerykańskich instruktorów: „Masz już dosyć? Poddaj się, to nie ma sensu”. Nie wspomnę już o tym, że byłem wtedy kapitanem, a pomiatali nami kaprale i sierżanci. Ale warto było. Kiedy odbierałem zielony beret i bagnet amerykańskich sił specjalnych, wiedziałem za co, a ci sami kaprale i sierżanci, którzy, proszę wybaczyć, tak mnie gnoili, oddali mi honory.

I co? Teraz chce pan to samo zafundować wszystkim chętnym, którzy zgłoszą się do służby w 9. Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, którą Pan dowodzi?

Oczywiście, że nie, bo obrona terytorialna to coś innego, ale pewne zasady chcę przeszczepić. Szeregowy oddaje mi honory, ale jeśli ten szeregowy jest specjalistą w jakiejś dziedzinie i prowadzi zajęcia, to wtedy on rządzi. Tak jak ci kaprale na kursie w Fort Bragg. U nas też instruktorzy w stopniu szeregowego będą szkolić ludzi z wyższym wykształceniem, nawet z tytułem doktora, bo i takich kandydatów do służby już mamy.

Jest Pan dowódcą brygady od półtora miesiąca. Ilu ma Pan już żołnierzy i na jakich żołnierzy Pan czeka?

Wojska obrony terytorialnej w 10 procentach składają się z żołnierzy zawodowych, stale służących w brygadzie i 90 procent ochotników. W tej chwili mamy 50 chętnych na stanowiska w kadrze brygady. A na kogo czekamy? Wszystkich chętnych w wieku od 18 do 60 lat: uczniów, studentów, właścicieli firm, pracowników, nawet bezrobotnych. Kto tylko chciałby spróbować, do czego gorąco namawiam, powinien zgłosić się do jednej z czterech wojskowych komend uzupełnień w województwie łódzkim. Mamy w tej chwili około tysiąca chętnych, ale wiadomo, że nie wszyscy zostaną przyjęci. Chciałbym w tym roku przeszkolić 400-500 ochotników.

Pułkownik Klisz, szef sztabu WOT, mówił niedawno, że szkolenie zaczyna się od 12 do 18 miesięcy od powołania dowódcy brygady, a Pan chce przeszkolić pierwszą grupę już w tym roku?

Taki cel sobie założyłem i jest on do osiągnięcia. Po prostu uczymy się na doświadczeniach brygad znad wschodniej granicy. Z żołnierzami zawodowymi, którzy się teraz do mnie zgłaszają, w kwietniu lub maju pojedziemy na przeszkolenie do brygad na wschodzie, tak, żeby mniej więcej we wrześniu lub październiku mogli już zacząć szkolić żołnierzy u nas. Takie szkolenie podstawowe będzie trwać 16 dni i będzie zakończone przysięgą. Liczę, że tak jak w innych brygadach, na tę pierwszą przysięgę przyjedzie minister obrony.

16 dni szkolenia. Przecież w tym czasie nie zrobi Pan żołnierza z człowieka, który w życiu w wojsku nie był.

Ile powinien wynosić żołd żołnierza WOT? Z jakich pobudek zgłaszając się do WOT ochotnicy? Jak liczna będzie brygada łódzka? Kto trafi do łódzkiej brygady? Jak będzie wyglądało szkolenie? Czy żołnierze WOT będą przechowywac broń w swoich domach? Kto zostanie patronem brygady?

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Sławomir Sowa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.