Plaża w Sławnie jest strzałem w dziesiątkę. Co będzie dalej?

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Kulig
Wojciech Kulig

Plaża w Sławnie jest strzałem w dziesiątkę. Co będzie dalej?

Wojciech Kulig

Nawet 1000 osób mogło się przewinąć przez sławieńską plażę na zakończenie wakacji. Mieszkańcy są zadowoleni z nowej atrakcji i pytają o altanę i inne dodatkowe elementy.

To, że nowa plaża w Sławnie zdała egzamin nie ulega wątpliwości. Minął miesiąc czasu od momentu, kiedy została uruchomiona. Niemal każdego dnia, kiedy tylko była dobra i słoneczna pogoda, z kąpieli przy plaży korzystały całe rodziny. O tym, że to była trafiona inwestycja, mówi większość osób, z którymi rozmawialiśmy.

- Na zakończenie wakacji przez plażowisko mogło przejść nawet tysiąc osób. Pogoda 30 sierpnia była niezwykle trafiona. Tego dnia był upał. Poza tym miejsce, w którym jest plaża ma dodatkowo wyjątkowy klimat. Zawsze, gdy wracam z wycieczki rowerowej po okolicy i siadam na ławce, która jest na terenie plażowiska czuję, że jest tu cieplej, niż gdzie indziej - mówi nam rowerzysta ze Sławna.

Tuż przy wejściu na nowy teren rekreacyjny spotkaliśmy rodzinę, która od samego początku korzysta z nowej sławieńskiej atrakcji. - To jest super pomysł. Nie każdego stać, żeby jechać nad morze. Z kąpieli tutaj korzystają nasze dzieci. Nawet, gdy nie ma słońca i tak tu przychodzimy, bo jest przyjemnie - usłyszeliśmy.

- Jedyne, co trzeba tu zmienić to piasek, który powinien być znad morza. Ten, który teraz jest niestety brudzi ubrania - mówi nam plażowiczka. To, na co zwracają uwagę również inni korzystający z miejskiego plażowiska to ciepła i czysta woda, do której aż miło się wchodzi.

- Myślę, że ten pomysł już dawno powinien być zrealizowany. Nareszcie można gdzieś przyjść z dzieckiem, zwłaszcza latem. Jestem mieszkanką tego miasta i przychodziłam tutaj prawie każdego dnia podczas wakacji. Najważniejsze jest to, że nie trzeba już jechać do nadmorskich miejscowości, by móc się wykąpać - zaznacza nam kobieta, która odwiedziła plażowisko razem ze swoim dzieckiem. Także i ona dodaje, że na plaży powinien być piasek morski. Zwraca też uwagę na to, że dobrze by się stało, gdyby było go więcej, niż jest teraz. -Propozycja i realizacja miejskiej plaży jest jak najbardziej udana. Według mnie, gdy jest ciepło nawet nad morzem nie ma nieraz tylu ludzi, co tutaj. Byłam tutaj, kiedy otworzyli tę plażę i przychodziłam przez cały tydzień. Dzieci cały czas się kąpały, leżały i opalały. Dla nas mieszkańców to naprawdę jest świetna sprawa - mówi kolejna spacerowiczka.

O zdanie zapytaliśmy także wędkarzy, którzy codziennie przyglądają się plaży w Sławnie. - Dla dzieci jest to na pewno dobra atrakcja. Tylko ciekawe jak długo to się wszystko utrzyma. Oby nikt nie zachorował na coś podczas kąpieli. Na tablicy jest wyraźnie napisane, że kąpiel jest na własną odpowiedzialność - mówi jeden z wędkarzy. Inni z kolei przypominają, że obok jeziora przy plażowisku jest jeszcze staw, który nie jest ogrodzony, a według wędkarzy jest jak bagno. - Kto wie co się stanie, jak tam jakieś dziecko wpadnie. Nie wyjdzie już stamtąd. Ten teren też powinien być doprowadzony do porządku - komentuje inny sławieński wędkarz. Teren faktycznie wygląda dużo gorzej, jednak jak zaznaczają władze miasta jest poza ogrodzeniem i dzieci z plażowiska nie mają bezpośrednio możliwości dojścia do stawku.

Miasto już teraz podsumowuje ponad miesiąc funkcjonowania plaży miejskiej. Wyniki są oczywiście pozytywne. Sprawdziły się słowa, że plaża zda egzamin. - Wszystko zależy od pogody. Jak jej nie ma to ludzie po prostu nie korzystają z tego miejsca. Jednak wielkie zainteresowanie nową atrakcją, czyli plażą miejską można było zobaczyć choćby na zorganizowanej przez nas Wakacjadzie, kiedy było mnóstwo osób. Na zabawę przyszły rodziny z dziećmi z całego miasta i okolic - mówi Rafał Szymczewski z wydziału promocji i współpracy zagranicznej Urzędu Miasta w Sławnie.

Organizowanie imprez na sławieńskiej plaży najpewniej wpisze się na dobre w wakacyjny kalendarz w przyszłym roku. Podczas tegorocznej Wakacjady odbył się także plażowy turniej piłki siatkowej. Dla aktywnych uczestników zabaw organizatorzy przygotowali nagrody w postaci: waty cukrowej, kołaczy, napoju i baloników. Z głośników płynęła muzyka dobrana do letniskowej atmosfery. Ponadto Komenda Państwowej Straży Pożarnej ze Sławna przeprowadzała szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznego zachowania nad wodą. Uczestnicy Wakacjady mogli poczuć się tego dnia jak na plaży w znanym kurorcie. Już teraz władze miasta zapowiadają, że plaża będzie rozbudowywana. W projekcie jest altana, przebieralnie, czy stojaki na rowery. Wszystko jest jednak uzależnione od stanu budżetu miasta.

Wojciech Kulig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.