Anastazja Bezduszna a.bezduszna@glos. com

Plac zabaw w ogrodzie. Jak go zrobić

Przydomowy plac zabaw ze sztuczną nawierzchnią jest łatwy do utrzymania w czystości. Fot. Rubtiler Przydomowy plac zabaw ze sztuczną nawierzchnią jest łatwy do utrzymania w czystości.
Anastazja Bezduszna a.bezduszna@glos. com

Własny plac zabaw to marzenie każdego dziecka, a dla rodziców wygodny sposób na zapewnienie swoim pociechom zabawy bez oddalania się od domu. Projektując takie miejsce trzeba zadbać o bezpieczeństwo.

P rojektując przydomowy plac zabaw należy pamiętać, że ma być to dla dziecka miejsce nie tylko atrakcyjne, ale także bezpieczne. Wybierając sprzęty czy zabawki warto zwracać uwagę na atesty i certyfikaty, a decydując się na zasadzenie roślin, sprawdzić, czy nie są one trujące i czy nie posiadają ostrych liści czy kolców. Kluczowa dla bezpieczeństwa jest jednak odpowiednia nawierzchnia.

Tradycyjnie place zabaw wyposażano w nawierzchnie trawiaste bądź piaszczyste. Podłoża te rzeczywiście gwarantują względną amortyzację, jednak są niepraktyczne i kłopotliwe w utrzymaniu. Trawa wymaga podlewania, strzyżenia i nawożenia, a piasek, nie dość że często „roznoszony po kątach” w butach i kieszeniach spodenek, jest źródłem kurzu, co bywa szczególnie kłopotliwe w przypadku dzieci-alergików.

- Dobrą alternatywą są nawierzchnie z granulatu gumowego. Są one odporne na ścieranie i działanie czynników zewnętrznych, łatwe w czyszczeniu, ale przede wszystkim , dzięki temu, że efektywnie tłumią wstrząsy, minimalizują ryzyko wystąpienia urazów kostno-stawowych. Dodatkowo materiał posiada właściwości antypoślizgowe - mówi Sylwester Skoneczny, ekspert marki Rubtiler.

Płyty gumowe doskonale odprowadzają wodę, co sprawia, że dziecko może szybko wrócić do zabawy nawet po ulewnym deszczu. Nie byłoby to możliwe w przypadku nawierzchni piaszczystej czy trawiastej.

Do tej pory nawierzchnie gumowe kojarzyły się głównie z przestrzenią publiczną - profesjonalnymi placami zabaw i boiskami szkolnymi. Nic bardziej mylnego.

Dzięki łatwości montażu rodzic może skomponować i własnymi siłami zbudować dziecku jego wymarzoną przestrzeń do zabaw we własnym ogrodzie.

Płyty o gładkich krawędziach łączy się przy pomocy dołączonych w zestawie kołków montażowych.

Natomiast puzzle - jak popularną układankę. Ułożenie ich we wzory daje dodatkowe możliwości zabawy. Ponieważ nie jest potrzebne klejenie, demontaż i przeniesienie placu zabaw w inne miejsce ogrodu jest równie łatwe.

Przy wyborze materiałów, które chcemy wykorzystać przy naszym placu zabaw, warto zwrócić uwagę na sposób powstawania i pochodzenie surowca. Dbałość o nasze dzieci przejawia się nie tylko w doraźnym zapewnianiu bezpieczeństwa, ale także w trosce o środowisko, w którym przyjdzie im żyć w przyszłości.

Autor: Anastazja Bezduszna

Anastazja Bezduszna a.bezduszna@glos. com

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.