Joanna Krężelewska

Piosenki niegdyś zakazane, dziś bez cenzury. I ten smak dawnej oranżady...

Gwiazdą wieczoru, podobnie jak w ubiegłym roku, był Leszek Wójtowicz, pieśniarz, poeta, bard podziemnej „Solidarności” w latach 80. XX wieku. Fot. M. Jaworska Gwiazdą wieczoru, podobnie jak w ubiegłym roku, był Leszek Wójtowicz, pieśniarz, poeta, bard podziemnej „Solidarności” w latach 80. XX wieku.
Joanna Krężelewska

Gdańsk, 20.08.1981. W hali Olivia rozpoczął się trzydniowy festiwal I Przegląd Piosenki Prawdziwej - Zakazane Piosenki. Karlino, 12.10.2018. W Homanit Arenie odbył się V Przegląd Piosenki Prawdziwej. Bo pamiętamy, bo piosenka nie tylko bawi - dodaje też odwagi, uczy, rozbudza patriotyzm!

37 lat temu gdańska hala Olivii przez trzy dni była miejscem, gdzie nie sięgała PRL-owska cenzura i gdzie nikt nie bał się kpić z władzy. Podczas zorganizowanego w rocznicę Sierpnia przez Macieja Zembatego, Waldemara Banasika i Macieja Karpińskiego przeglądu publiczność decydowała, kto z wykonawców otrzyma nagrodę. Znakiem imprezy, która odbyła się pod hasłem Zakazane Piosenki, była pięść zaciśnięta na mikrofonie.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Joanna Krężelewska

Rocznik 1983. Absolwentka Wydziału Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studentka psychologi na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2006 roku dziennikarka „Głosu Pomorza”, dziś „Głosu Koszalińskiego”. Na łamach dziennika relacjonuje przebieg procesów sądowych w sprawach karnych. Pisze o kulturze, sprawdza, co dzieje się w gminie Sianów i gminie Karlino. Na gk24.pl prowadzi magazyn poświęcony kulturze. Autorka książki „Historia pisana zbrodnią”, poświęconej najgłośniejszym procesom sądowym w sprawach karnych, które toczyły się przed koszalińskim sądem po II wojnie światowej. Nałogowo czyta, szczególnie kryminały i przepisy kulinarne. Uwielbia podróże, żeglowanie, wycieczki rowerowe, las i mokry nos psa Muffina.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.