Pierwsze wypłaty w programie „Rodzina 500 plus” [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Paweł Lacheta
Małgorzata Stempinska

Pierwsze wypłaty w programie „Rodzina 500 plus” [wideo]

Małgorzata Stempinska

Kolejnych 2444 ma już decyzję, więc pieniędzy mogą się spodziewać w najbliższych dniach. Rodzice z regionu złożyli ok. 80 tys. wniosków.

Wniosków papierowych jest 64 443. Pozostałe wpłynęły drogą internetową. Wydano już 2444 decyzje i wypłacono 114 świadczeń. To dane na 11 kwietnia, czyli na poniedziałek.

Najwięcej wniosków, bo 10 300, złożono w Bydgoszczy. 5980 to wnioski papierowe. W Toruniu wniosków od rodziców wpłynęło 6380, z czego 3700 papierowych (podobny procent elektronicznych jak w Bydgoszczy).

Włocławianie i grudziądzanie również wolą tradycyjną drogę składania wniosków. Tych papierowych odnotowano odpowiednio: 3300 i 3773. W obu miastach złożono 800 wniosków elektronicznych. To z kolei dane na 12 kwietnia, czyli wtorek. - W skali regionu wnioski składane drogą elektroniczną stanowią ok. 25 proc. ogółu - zaznacza Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Pieniędzy na pewno nie zabraknie

Jak dodaje wojewoda, wszystkie gminy mają zapewnione finansowanie zarówno wypłat pierwszych świadczeń, jak i obsługi administracyjnej całego programu. - Na pewno nie zabraknie pieniędzy na realizację rządowego programu w naszym regionie. Na trzy kwartały tego roku na ten cel mamy zabezpieczone 972 miliony złotych - zapewnia Mikołaj Bogdanowicz.

Przyjmowanie wniosków i wypłata pieniędzy odbywa się bez większych problemów. Wnioski wypełniane są na ogół prawidłowo. Nie ma błędów we wnioskach papierowych. Drobnych poprawek wymagają natomiast formularze złożone drogą elektroniczną.

Poza tym Bydgoszcz i Toruń zgłaszają problemy z programem Empatia. - Tu jednak problem leży po stronie dostawcy oprogramowania - mówi wojewoda.


Premier Szydło o programie 500 Plus. TVN24

Zadzwoń i zapytaj, jak dostać pieniądze

Mieszkańcy regionu, którzy mają pytania dotyczące programu „Rodzina 500 plus”, mogą zadzwonić na specjalną infolinię Urzędu Wojewódzkiego pod numer 800 500 112. - Telefon dzwoni non stop. Mieszkańcy najczęściej pytają o to, jak rozliczyć się w przypadku niepełnej rodziny, jak wypełnić wniosek oraz kiedy otrzymają pieniądze. Wątpliwości budzi też kwestia ustania dochodu - mówi Mikołaj Bogdanowicz.

Wiedzę na temat rządowego programu ma też upowszechniać 500 Bus. - Do tej pory odwiedził już 16 gmin naszego regionu. Łącznie do końca czerwca objedzie 144 gminy - mówi Anna Napiórkowska, koordynator wojewódzkiej kampanii promocyjnej „Rodzina 500 plus”.

W każdej chwili można złożyć wniosek

Przypomnijmy, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na każde drugie i kolejne dziecko. Natomiast w przypadku mniej zamożnych rodzin wsparcie będzie przysługiwało także na pierwsze dziecko (kryterium dochodowe to 800 zł oraz 1200 zł w rodzinie z niepełnosprawnym dzieckiem).

Wniosek o wypłatę 500 zł na dziecko można składać bezpośrednio w gminie, wysyłając pocztą lub przez internet za pomocą bankowości elektronicznej, portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz ePUAP.

Jeśli wniosek o świadczenie wychowawcze złożymy w ciągu trzech miesięcy (do 1 lipca 2016 roku włącznie), to pieniądze otrzymamy z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016 roku, czyli od momentu startu programu.

Natomiast gdy wniosek zostanie złożony po 1 lipca, świadczenie będzie wypłacane od miesiąca złożenia wniosku. Do programu będzie można dołączyć w każdej chwili.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.