Pierwsza Noc Muzeów w Podborsku zakończona sukcesem. Atrakcyjna „Zimna wojna”

Czytaj dalej
Fot. Robert Dziemba/MOP Kołobrzeg
Łukasz Gładysiak

Pierwsza Noc Muzeów w Podborsku zakończona sukcesem. Atrakcyjna „Zimna wojna”

Łukasz Gładysiak

Kilkuset miłośników historii odwiedziło w Noc Muzeów Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. Frekwencja pozytywnie zaskoczyła organizatorów.

- O tak dużej liczbie zwiedzających nie śmieliśmy marzyć. Najbardziej cieszy mnie fakt, że nasz obiekt zainteresował całe rodziny - mówi Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

W sobotę, 13 maja, podlegające tej placówce Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku (Gmina Tychowo) zorganizowało pierwsze w swej historii, oficjalne obchody Europejskiej Nocy Muzeów. Hasłem przewodnim przedsięwzięcia był „Utech w atomie”. Pod tą dość intrygującą nazwą kryło się połączenie dwóch, z pozoru nie przystających do siebie, fragmentów historii Ziemi Białogardzkiej.

- Z jednej strony zaprezentowaliśmy obiekt, który jest pamiątką po obecności tutaj wojsk radzieckich, z drugiej - użyczoną na czas wydarzenia przez Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie wystawę rzeźb znanego, przedwojennego artysty z Białogardu, Joachima Utecha. Celem była opowieść o złożonych losach mieszkańców naszego regionu, na które największy wpływ miała II wojna światowa - wyjaśnia Rafał Semołonik ze Studio Historycznego Huzar, które współorganizowało podborską Noc Muzeów.

Pełnowymiarowe repliki fragmentów dzieł artysty wyeksponowane zostały w jednym z magazynów, w których dawniej składowano bomby oraz głowice atomowe. Jak udało się nam dowiedzieć, to nie ostatnie przedsięwzięcie, które obie placówki będą realizować wspólnie.

Atrakcji wiele więcej

Dodatkową atrakcją wieczornego spotkania w Muzeum Zimnej Wojny było ognisko oraz prezentacja zabytkowych pojazdów związanych z latami 1945-1992: samochodu terenowego UAZ 469 oraz propagandowej wersji Nysy 522. Jak zaznaczają nasi rozmówcy, maszyny te stanowiły zapowiedź większego przedsięwzięcia, które w Podborsku zaplanowano na sobotę 15 lipca.

- Rzecz o III Zlocie Zimnowojennym, w czasie którego będzie można spotkać się z rekonstruktorami odtwarzającymi armie świata czasu konfliktu NATO-ZSRR oraz zobaczy z bliska wozy bojowe z tamtego okresu. Przygotowania do tego wydarzenia trwają. Oczywiście zapraszamy do jego współtworzenia każdego, kto interesuje się historią militarną po zakończeniu II wojny światowej - zachęca dyrektor Ostasz.

700 gości

Jak wyliczyli organizatorzy, w czasie pierwszej Nocy Muzeów w Podborsku tamtejszy schron-magazyn amunicji atomowej obejrzało ponad 700 osób. Ten, kto nie dotarł do Muzeum Zimnej Wojny 13 maja, może odwiedzić je w każdą niedzielę.

- Tego dnia zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem w godzinach: 11.00, 12.00 i 13.00. Przypominamy, że na miejscu można też skorzystać z stanowiska pod ognisko i generalnie spędzić sporo czasu na świeżym, przesyconym nie do końca jeszcze odkrytą historią, miejscu - kończy Rafał Semołonik.

Jak dojechać? Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001 zlokalizowane jest w środku lasu, niedaleko aresztu w Dobrowie. By tam dotrzeć należy, zmierzając od strony Białogardu, skręcić w Przegonii, w drogę wojewódzką nr 169 a następnie, po minięciu przejazdu kolejowego, skierować się w lewo, w las, na drogę wyłożoną betonowymi płytami. Jadąc od strony Tychowa skręcamy tuż przed torami.

Ten, kto zdecyduje się na wyprawę na miejsce rowerem lub pieszo, może skorzystać z przeciniki prowadzącej w kierunku aresztu z kąpieliska nad Jeziorem Dobrowieckim Wielkim. Na właściwą ścieżkę wiodącą do placówki nietrudno też trafić dojechawszy na stację Podborsko koleją; dystans od peronu do muzeum to ok. 3,5 km.

Łukasz Gładysiak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.