Pierwsza galeria handlowa stanie w centrum Świdwina

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Inga Domurat

Pierwsza galeria handlowa stanie w centrum Świdwina

Inga Domurat

To będzie Galeria Handlowa Hosso, kolejna w regionie. Ma być gotowa za rok. Mieścić się będzie przy ul. Wojska Polskiego 28, na działce, którą miasto sprzedało kilka lat temu.

Galeria, która będzie pierwszym takim obiektem w Świdwinie, ma być gotowa za rok. Tak zapowiada firma Hosso, działająca na rynku nieruchomości komercyjnych, która założyła i obsługuje istniejące już galerie w pięciu miastach regionu: w Białogardzie, Gryficach, Kołobrzegu, Koszalinie i Szczecinku.

Galeria w Świdwinie zajmie powierzchnię działki położonej w samym centrum miasta.

Chodzi o grunt przy ul. Wojska Polskiego, który jeszcze kilka lat temu należał do miasta. To tu było kiedyś przedszkole, a później część pomieszczeń zajmował oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Miasto nie inwestowało w nieruchomość, nie mogło jej też zbyć, bo przez długie lata to właśnie ona była przedmiotem sporu między świdwińską gminą a Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie.

Ta ostatnia chciała ją odzyskać, bo przed wojną w tym miejscu stała synagoga, spalona podczas nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku. Miasto oddać jej nie chciało, ale po latach skłonne było do ugody. Proponowało w rekompensacie działkę na obrzeżach Świdwina.

Ostatecznie jednak gmina żydowska odstąpiła od roszczeń. Kiedy decyzja nabrała mocy prawnej, miasto długo nie czekało z decyzją o sprzedaży działki, na której zagospodarowanie nie miało pieniędzy i pomysłu, a może wolało się jej pozbyć. Ostatecznie kilka lat temu trafiła w prywatne ręce.

Nowy właściciel szybko dokonał rozbiórki nieruchomości i, jak widać, doczekał się chętnego do zainwestowania w to miejsce. Galeria Handlowa Hosso ma być gotowa za rok. To będzie trzykondygnacyjny obiekt z bogatą ofertą popularnych sklepów modowych, z restauracjami, kawiarniami i punktami usługowymi. Pracę w galerii ma znaleźć prawie 200 osób. Firma Hosso jest przekonana, że galeria wzmocni rolę gospodarczą Świdwina w regionie.

Liczy na to, że przyciągnie do miasta mieszkańców okolicznych miejscowości. Galeria ma być miejscem szeregu imprez kulturalnych, sportowych i rozrywkowych, tak jak to ma miejsce w istniejących już obiektach.

Firma Hosso na swojej stronie internetowej zapewnia, że jest na zaawansowanym etapie komercjalizacji powierzchni handlowej, która powstanie w Świdwinie. Nadal jednak zaprasza do współpracy i kontaktu przedsiębiorców, franczyzobiorców, właścicieli lokalnych sklepów i osoby działające w branży usługowej.

Inga Domurat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.