Rafał Nagórski

Pieniądze na lokalne projekty. To działa!

Rusko w gminie Darłowo jest kolejną z miejscowości w naszym regionie, która skorzystała z dotacji w ramach programu Działaj Lokalnie. W minioną sobotę Fot. nadesłane Rusko w gminie Darłowo jest kolejną z miejscowości w naszym regionie, która skorzystała z dotacji w ramach programu Działaj Lokalnie. W minioną sobotę zorganizowano tu turniej warcabowy i tenisa stołowego. Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia
Rafał Nagórski

Byliśmy przy podpisaniu umów i wręczeniu pieniędzy. Dziś pokazujemy kolejne efekty programu Działaj Lokalnie.

Wesoło i gwarnie było w minioną sobotę w Rusku w gminie Darłowo. Tutaj otwarto salon gier z epoki kamienia łupanego - nowe miejsce do rekreacji i rozrywki, które powstało dzięki dotacji z programu Działaj Lokalnie.

Najpierw odbył się turniej w warcaby w dwóch kategoriach wiekowych: junior i senior, nad przebiegiem którego czuwała Sylwia Dęga-Zamrzycka prowadząca sekcję warcabową w Jeżyczkach. Później pod okiem Justyny Potomskiej rozegrano też turniej tenisa stołowego. Po dwóch godzinach ciężkich zmagań wyłonieni zostali zwycięzcy, którym puchary i dyplomy wręczyły: sędzia - Sylwia Dęga-Zamrzycka, sołtys wsi Rusko - Ewa Dziemieszonek oraz przewodnicząca Rady Sołeckiej - Anna Filipek.

A oto wyniki rozgrywek: warcaby (kategoria junior): I miejsce: Gracjan Masternak, II miejsce: Natalia Noworolnik, III miejsce: Tatiana Pasińska, warcaby (kategoria senior): I miejsce: Justyna Potomska, II miejsce: Henryk Kolański, III miejsce: Akbata Pasińska, Ping-pong (kategoria junior): I miejsce: Dominik Otowski, II miejsce: Malwina Chmielewska, III miejsce: Jakub Jażdżejewski, Ping-pong (kategoria senior): I miejsce: Andrzej Juzyszyn, II miejsce: Daniel Kaproń, III miejsce: Robert Ciszek.

Salon gier to tylko jeden z kilkunastu projektów, które otrzymały wsparcie z lokalnego programu grantowego „Działaj Lokalnie”. W szkole w Dąbkach w gminie Darłowo z inicjatywy Karoliny Lichockiej, Moniki Bagnuckiej, Huberta Paszkiewicza i Iwety Mrozińskiej swoją działalność rozpoczęło koło fotograficzne „Polowanie z aparatem”.

W pierwszym tygodniu nauczyciele przeprowadzili rekrutację, po czym już w drugim tygodniu odbyło się spotkanie informacyjne. Prowadzący zajęcia przedstawili tematykę spotkań i poinformowali, kto będzie zapoznawał uczniów z tajnikami sztuki fotografowania. Uczestnicy projektu poznali budowę aparatów fotograficznych, różnice pomiędzy różnymi typami aparatów, ich dodatkowe funkcje i możliwości pełnego wykorzystania sprzętu w zależności od typu wykonywanego zdjęcia. Odbyły się też pierwsze zajęcia w plenerze. Do sfotografowania była przygotowana wcześniej ekspozycja jesienna.

Młodzież bawiąc się aparatem, starała się uchwycić odpowiednie światło, kąt, by zdjęcie było jak najlepszej jakości.Za młodymi fotografami też spotkanie z Bartoszem Góralem z Serafin Studio. Pan Bartosz na zajęcia przyniósł swoje narzędzie pracy - drona wyposażonego w zaawansowany sprzęt fotograficzny, dzięki któremu może wykonywać zdjęcia z zupełnie innej perspektywy. Zapoznał wszystkich z budową drona, z przepisami dotyczącymi latania i fotografowania. Pokazał również praktyczne zastosowania takiego typu fotografii.

30 września uczniowie odwiedzili Słowiński Park Narodowy i tam uwiecznili piękno przyrody z wykorzystaniem własnych aparatów. Już niedługo przygotują wystawę swoich prac.

O postępach prac swojego projektu „Nasz plac - sercem naszej wsi”, na bieżąco informują nas mieszkańcy Sławska w gminie Sławno. We współpracy z lokalnym przedsiębiorcą najpierw wyrównali teren specjalistycznym sprzętem i przygotowali go na następne działania. Później przy wspólnym stole i grillu zaplanowano kolejne prace związane z projektem. W kolejnych dniach uporządkowano pobocza, rozgrabiono bruzdy powstałe przy równaniu placu oraz zasiano na nim trawę.

Do prac włączyli się także najmłodsi mieszkańcy Sławska. Kolejnym etapem było zrobienie stołów i ławek.

„Działaj Lokalnie” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany od 2000 roku przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Celem „Działaj Lokalnie” jest aktywizowanie lokalnych społeczności wokół różnych celów o charakterze dobra wspólnego.

Rafał Nagórski

Pracę w dziennikarstwie zaczynałem w 2001 roku jako student… ekonomii. Kiedyś były specjalizacje tematyczne, dzisiaj ich już nie ma. Pracuję jako dziennikarz, redaktor, czasem jako wydawca. Pasja numer jeden to sport. Niemal wszystkie dyscypliny, ale z piłką nożną na pierwszym miejscu. Pasja numer dwa to podróże, przede wszystkim górskie wyprawy. W wolnym czasie próbuję zadbać o dobrą formę fizyczną.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.