Grażyna Starzak

Pielgrzymi przejdą traktami Jana Pawła II i Franciszka

Tak będzie wyglądał budynek, w którym będzie tymczasowa siedziba papieża Franciszka Fot. fot. organizatorzy ŚDM 2016 Tak będzie wyglądał budynek, w którym będzie tymczasowa siedziba papieża Franciszka
Grażyna Starzak

Światowe Dni Młodzieży. Organizatorzy spotkania zapewniają, że są przygotowani nawet na... ataki komarów

Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży zatwierdził właśnie wstępną koncepcję zagospodarowania Campusu Misericordiae (Pole Miłosierdzia), który powstaje w Brzegach pod Wieliczką. To tam za niecały rok odbędzie się czuwanie młodych chrześcijan z całego świata z papieżem Franciszkiem i msza święta pod jego przewodnictwem.

- Koncepcja zagospodarowania terenu to dokument, który jest podstawą do dalszych prac. Na dołączonej do niego mapce widać, jak będzie wyglądał campus. Są tu zaznaczone sektory, drogi dojścia i inne szczegóły. Do tej koncepcji zrobiono, po konsultacji z pracownikami AGH, opracowanie na temat przepustowości dróg - wejść i wyjść. Musimy być przygotowani na to, iż na spotkanie z papieżem przyjedzie 2,5 mln osób - mówi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Autor: Joanna Urbaniec

Jak zapewnia burmistrz, campus jest tak zaplanowany, żeby papież Franciszek, który chce być blisko wiernych, mógł przejść lub przejechać między wszystkimi sektorami. Powstanie tam m.in. budynek, w którym mieściła się będzie tymczasowa siedziba papieża. Podczas ŚDM ma podlegać jurysdykcji Watykanu, ale później posłuży mieszkańcom Wieliczki jako dom dziennego pobytu dla osób starszych i chorych.

Drogi i zakrystia
Liczący 250 hektarów teren, gdzie za rok młodzież spotka się z papieżem, jest położony między Krakowem a Wieliczką, częściowo w Brzegach, a częściowo w Kokotowie. Miejsce to wybrano m.in. ze względu na sąsiedztwo autostrady A4, drogi ekspresowej S7 oraz linii kolejowej. Obecnie budowana jest droga, mająca uprościć dojazd na uroczystości. Powstają także drogi wewnątrz strefy, które posłużą najpierw pielgrzymom podczas ŚDM, a potem inwestorom i pracownikom planowanej w tym miejscu Strefy Aktywności Gospodarczej. Główna ma się nazywać traktem Jana Pawła II, a łączyć się będzie z traktem papieża Franciszka.

Na terenie campusu widać też już zręby ogromnej hali o powierzchni 14 tys. m kw. Będzie mieściła m.in... zakrystię. Burmistrz Kozioł przypomina, że podczas spotkań pod gołym niebem Jana Pawła II i Benedykta XVI z wiernymi zakrystie, czyli miejsca, gdzie przygotowują się do mszy papież i księża, były prowizoryczne. Tym razem ma być inaczej.

Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży spodziewają się, iż we mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka weźmie udział ok. 20 tys. księży, dla których trzeba uszyć 20 tys. ornatów i tyle samo stuł. Szaty liturgiczne z mitrami w odpowiednim rozmiarze trzeba też przygotować dla 1,2 tys. biskupów.

Deszcz i komary
Osoby odpowiedzialne za organizację campusu są - jak same twierdzą - przygotowane na wszelkie możliwe kaprysy aury. Zadbano m.in. o odwodnienie całego terenu, by nocującym pielgrzymom nie groziło brodzenie w wodzie nawet po ulewnych deszczach. Rozpoczęto też prace nad uszczelnieniem wałów rzecznych. Pielgrzymi nie będą też nękani przez komary. Gdyby przyszłoroczne lato okazało się mokre, teren campusu zostanie oczyszczony z komarów przez profesjonalistów.

Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.