Krzysztof Bednarek

Patriotyzm nie jest kwestią mody. To coś o wiele więcej

Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Maciej Rydzewski w szkolnej izbie muzealnej Fot. Krzysztof Bednarek Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Maciej Rydzewski w szkolnej izbie muzealnej
Krzysztof Bednarek

W czasie pokoju też jest wiele możliwości, by zamanifestować swoją postawę. Wyróżnia nas to, że dajemy uczniom szansę, żeby mogli wyrażać swój patriotyzm - mówi Maciej Rydzewski, dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim.

- Jakiś czas temu młody człowiek zapytany przeze mnie, czym jest dla niego patriotyzm odpowiedział, że jest to niemodne i staroświeckie pojęcie. Czy w dobie internetu, faceeboka, smartfonów rzeczywiście nie ma miejsca na patriotyzm?

- Moim zdaniem z patriotyzmem u naszej młodzieży nie jest tak źle, jak nam - niektórym dorosłym - się wydaje. Nie jest też prawdą, że w czasie pokoju jest niewiele okazji, by wykazać się prawdziwym patriotyzmem. W naszej szkole, podobnie jak w wielu innych, są lekcje historii, jest wiedza o społeczeństwie, mamy klasy mundurowe. To jest statutowa działalność każdej szkoły średniej. Wyróżnia nas jednak to, że dajemy uczniom szansę, żeby mogli wyrażać swój patriotyzm czynnie. Młodzież poznaje historię swojej małej ojczyzny. Wspólnie z panem Bogumiłem Kuryczykiem, miłośnikiem historii i przyjacielem szkoły, odsłania tajemnice kaliskich jezior, lochów, pałacu, zabytkowych budowli.

Młodzi ludzie badają historię, opracowują materiały. Dzięki współpracy z Wiesławem Piotrowskim, kolekcjonerem i miłośnikiem historii z Drawska Pomorskiego, w naszej szkole powstała Izba Muzealna, w której znajduje się wiele cennych eksponatów. Pochodzą z różnych źródeł. Część z nich zgromadziła młodzież. Realizujemy różne programy naukowe. Mieliśmy zajęcia praktyczne w terenie z wykrywaczem metali. Stworzyliśmy internetowy historyczny portal dla uczniów, absolwentów i nauczycieli, na którym gromadzimy wspomnienia i odbywamy spacery w czasie. Nasi uczniowie z powodzeniem uczestniczą w konkursach historycznych. Aleksandra Rogan jest laureatką konkursu pn. Żołnierze wyklęci - bohaterowie niezłomni. Finał konkursu był w Lublinie. Każdego roku uczestniczymy w konkursie wiedzy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, zdobywając czołowe lokaty. Szymon Wytlib już dwukrotnie wygrał ten konkurs.Karolina Majewska jest laureatką ogólnopolskiego konkursu historycznego o Kazimierzu Wielkim. Szkoła startuje w Olimpiadzie „Solidarności“.

- No dobrze, ale przecież nie każdy uczeń ma w sobie żyłkę i zacięcie badacza historii.

- Jest wiele innych możliwości, by zamanifestować swój patriotyzm. Grupa Teatralna Klepsydra, którą prowadzi Joanna Mączkowska, od kilku lat z okazji Święta Niepodległości i innych świąt państwowych przygotowuje spektakle i przedstawienia, które przez pryzmat naszej historii pokazują losy ludzi. Na przykład osadników. Koło dziennikarskie „Kontrast” pod kierunkiem Aleksandry Radeckiej przygotowuje reportaże historyczne. Nasz nauczyciel Paweł Łuczko już od kilku lat jest organizatorem pieszych rajdów dla młodzieży szlakiem ewakuacji żołnierzy oflagu II D Gross Born. 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Krzysztof Wójciak organizuje biegi przełajowe, które cieszą się wielkim zainteresowaniem młodzieży i mieszkańców Kalisza.

- W szkole są klasy wojskowe, a w pobliżu Kalisza jest poligon. Jak układa się współpraca szkoły z armią?

- Zawsze możemy na wojsko liczyć. Młodzież uczestniczy w zajęciach praktycznych na poligonie, ale także w uroczystościach z ceremoniałem wojskowym. Nie tylko na poligonie. Współpracujemy również z Instytutem Pamięci Narodowej i z lokalnym Stowarzyszeniem Bastion Tradycji.

- Młodzież bierze udział w obchodach świąt państwowych. Słyszałem, że na miejscowym cmentarzu jest mogiła żołnierza wyklętego Kazimierza Przybysławskiego ps. „Młot”, którą opiekują się uczniowie. Zastanawiam się jednak, na ile są to działania spontaniczne. Może uczniom po prostu chodzi o to, by zdobyć lepsze oceny?

- W naszej szkole nic nie odbywa się pod przymusem. Najgorsze byłoby zmuszanie uczniów do czegoś. Czy to jest przedstawienie teatralne, czy terenowy rajd, czy udział w manifestacji z okazji Dnia Niepodległości, to zawsze udział młodzieży jest dobrowolny. My dajemy im propozycje i stwarzamy możliwości, ale wybór należy do każdego ucznia osobno.

Najbardziej mnie cieszy, że młodzież chętnie korzysta z naszych propozycji. Oni chcą to robić i robią to chętnie. Nie trzeba nikogo zachęcać. Nie szkoda im czasu, który przecież mogliby spędzić w inny sposób. I to jest budujące. To jest właśnie patriotyzm w czasie pokoju.

============05 Tekst sans Bd (15552313)============
Jest dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim. Od kilku lat ZSP w Kaliszu jest liderem w powiecie drawskim, jeżeli chodzi o liczbę przyjmowanych uczniów i liczbę prowadzonych klas. Jest to szkoła, którą po skończeniu gimnazjum najchętniej wybierają uczniowie. (KB)
============01 Winietka white (15552310)============
Maciej rydzewski
============25 Liftout red (15552314)============
W szkole nic nie odbywa się na siłę. Młodzież sama dokonuje wyborów

maciej rydzewski
============11 Zdjęcie Autor (15552312)============
Fot. krzysztof bednarek
============25 Liftout red (15552308)============
Nasi uczniowie mają sukcesy w wielu ważnych konkursach historycznych

maciej rydzewski
============04 Autor tekstu Right (15552306)============
Rozmawiał

krzysztof bednarek

Krzysztof Bednarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.