Paszport dostaniemy już w trzy tygodnie [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Małgorzata Stempinska

Paszport dostaniemy już w trzy tygodnie [infografika]

Małgorzata Stempinska

Tyle na dokument trzeba czekać w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Natomiast w Grudziądzu i Inowrocławiu o tydzień dłużej.

W biurach paszportowych w regionie już od kwietnia panuje wzmożony ruch.

- Co roku w kwietniu, maju, czerwcu i lipcu składa się najwięcej wniosków o wydanie paszportu. Gwarantowany termin wydania dokumentu wynosi miesiąc. Jednak realny czas oczekiwania to około trzy tygodnie - informuje Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.

Jak dodaje, w dużych ośrodkach w regionie, czyli w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku możemy liczyć, że paszport otrzymamy w trzecim tygodniu od dnia złożenia wniosku, natomiast w punktach paszportowych w Grudziądzu i Inowrocławiu - w czwartym tygodniu.

W województwie kujawsko-pomorskim w 2014 roku wpłynęły 42 822 wnioski o wydanie paszportu, w 2015 roku - 42 359. - Do 20 czerwca tego roku było ich 24 510 - podaje Adrian Mól.Create bar charts

W internecie ustalimy, co z naszym dokumentem

Każdy z nas bezpłatnie może w internecie sprawdzić, czy jego dokument jest już gotowy do odbioru. Wystarczy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl.

Na potwierdzeniu złożenia wniosku o paszport znajdziemy numer swojej sprawy. Trzeba go wpisać na stronie internetowej i kliknąć „Sprawdź”. Odpowiedź otrzymamy od razu. Można ją pobrać w formacie pdf i na wszelki wypadek wydrukować.

Z Kartą Dużej Rodziny jest taniej

Choć opłata za paszport wynosi 140 zł są osoby, które dostaną dokument za darmo. Paszport za darmo dostaną wszyscy, którzy w dniu złożenia wniosku mają ukończone 70 lat. Nie muszą też płacić osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych, albo korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, jeżeli ich wyjazd za granicę następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji. Darmowy paszport przysługuje również osobom, które złożyły wniosek o wymianę dokumentu z powodu jego wady technicznej oraz żołnierzom wyznaczonym do pełnienia służby poza granicami państwa, z wyjątkiem żołnierzy zawodowych.

Są też tacy, których paszport będzie kosztował połowę, czyli 70 zł. Taka ulga należy się:

Z kolei paszport dla małoletniego, który nie ukończył jeszcze 13. roku życia, kosztuje 30 zł.

Mamy też dobrą wiadomość dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. W ich przypadku opłata za paszport wydany dzieciom do 13. roku życia wynosi 15 zł, za paszport wydany dzieciom od 13. do 25. roku życia - 35 zł, a za dokument dla rodziców i małżonków rodziców - 70 zł.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.