Papież wsiądzie do „Krakowiaka”

Czytaj dalej
Fot. infografika Elżbieta Rzyczniak
Arkadiusz Maciejowski

Papież wsiądzie do „Krakowiaka”

Arkadiusz Maciejowski

Dni młodych. Ojciec Święty przejedzie dziś przez miasto tramwajem. Po ŚDM każdy pasażer będzie mógł usiąść na miejscu Franciszka.

To będzie drugi i wyjątkowo ciekawy dzień wizyty papieża Franciszka w Krakowie. Ojciec Święty wsiądzie m.in. do tramwaju „Krakowiak”, którym przejedzie na Błonia, by oficjalnie przywitać się z młodzieżą.

Papież swój dzień rozpocznie już ok. godz. 7.30. Wyjedzie z kurii przy ul. Franciszkańskiej i uda się na spotkanie z siostrami prezentkami w kościele Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty przy ul. św. Jana. Ze względu na wczesną porę i napięty program dnia Franciszek prawdopodobnie dojedzie tam zwykłym samochodem. Nie można jednak wykluczyć - znając spontaniczność Ojca Świętego - że zdecyduje się np. na spacer przez Rynek Główny lub przejazd swoim odkrytym papamobile.

WIDEO: Przejazd papamobile z papieżem Franciszkiem z Salwatora na Wawel

Autor: Piotr Drabik

Jeśli papież zdecyduje się na auto, to przejedzie nim z kurii ul. Straszewskiego, Podwale i Dunajewskiego, następnie przez plac Szczepański i ul. św. Tomasza do kościoła. Trasa (oraz ul. Reformacka i część św. Marka) zostanie wyłączona z ruchu dziś już od godz. 3.40. Kierowcy muszą usunąć swoje auta. Ulice te będą otwierane od około 8.30 - oprócz ul. Straszewskiego.

U sióstr prezentek papież spędzi ok. 15 min. Na niecałe 24 godziny przed jego wizytą wnętrze świątyni nie było specjalnie udekorowane. O zbliżającej się wizycie Franciszka świadczyć mogły biało-czerwone i biało-żółte flagi. Siostry prezentki nie chciały ujawniać szczegółów spotkania z Ojcem Świętym, ale pewne jest, że pokażą mu świątynię taką, jaka jest, bez nadmiernych dekoracji.

Franciszek nieprzypadkowo spotka się z tymi zakonnicami. Chce im podziękować za ich pracę. Prezentki w Watykanie opiekują się magazynem papieskim, w którym znajdują się m.in. szaty liturgiczne. - Ojca Świętego przywita przełożona generalna i dwie zakonnice. W sumie w krótkim spotkaniu weźmie udział 100 osób, m.in. przedstawiciele uczniów i rodzice ze szkół prowadzonych przez prezentki - podkreśla Ewa Korybut z Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Po krótkim przywitaniu Franciszek uda się do wnętrza kościoła, gdzie będzie się modlił przed obrazem Matki Bożej Wolności i przy ołtarzu złoży bukiet kwiatów.

Papież ma zostawić wpis w księdze pamiątkowej klasztoru. Prezentki przygotowały dla Ojca Świętego podarunek, ale nie chcą ujawnić, co to będzie. Franciszek uda się też do kaplicy z relikwiami bł. Zofii Czeskiej, która w XVII wieku założyła zakon prezentek. Uczniowie prowadzonych przez nie szkół będą śpiewać podczas krótkiej wizyty Franciszka m.in. pieśń „Ave Maria” i oficjalny hymn ŚDM „Błogosławieni Miłosierni”. - Dla mnie to ogromne przeżycie, ale bardzo się z niego cieszę. Stres jest ogromny - nie kryje Krzysztof, uczeń sióstr prezentek.

Około godz. 8 Ojciec Święty odjedzie w stronę lotniska w Balicach i opuści Kraków. Ale tylko na kilka godzin. Poleci helikopterem do Częstochowy. U stóp Jasnej Góry odprawi mszę św.

Franciszek do Balic pojedzie (i wróci po południu z lotniska) tą samą trasą, którą przebył wczoraj po przylocie do Krakowa. Przejedzie więc - niemal na pewno zwykłym autem - m.in. ul. Zwierzyniecką, Kościuszki, Księcia Józefa i Mirowską do obwodnicy Bielan i dalej przez Kryspinów do lotniska. Trasa ta (wraz z torowiskami tramwajowymi) będzie wyłączona z ruchu od 3.40 rano do godz. 14. Ok. godz. 13.30 papież wyląduje w Balicach i wrócić na Franciszkańską. Wstępnie, kolejne trzy godziny poświęcić ma m.in. na obiad i modlitwę. - To od papieża będzie jednak dokładnie zależało, jak spędzi ten czas - mówi ks. Robert Nęcek, rzecznik archidiecezji krakowskiej.

Punktualnie o godz. 17 prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekaże papieżowi klucz do bram Krakowa. - Odbędzie się to przed kurią, a prezydentowi towarzyszyć będzie dwójka dzieci w tradycyjnych krakowskich strojach - informuje Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta. Klucz dla papieża został wykonany według tego samego wzoru co zwykle przy okazjach przekazania władzy nad miastem. Wykonany jest z brązu i mosiądzu, z pozłacanymi i posrebrzanymi elementami.- Na rękojeści umieszczona jest pieczęć władz Krakowa z XIV wieku, a na kluczu odnaleźć można również motywy rzeki Wisły czy Bramy Ratuszowej - dodaje Monika Chylaszek.

Tuż po przekazaniu klucza Franciszek wsiądzie do podstawionego pod kurię „Krakowiaka”, czyli tramwaju, który przez ostatnie miesiące normalnie kursował po Krakowie m.in. na linii 50 z Kurdwanowa do Krowodrzy Górki. - Tramwaj został przygotowany na przejazd papieża, ale w samym jego wnętrzu nie dokonaliśmy zbyt wielu zmian. Szczegółów nie mogę ujawniać - tłumaczy Marek Gancarczyk, rzecznik MPK.

Wiadomo, że tramwaj został przemalowany na biało-żółto. Zostały na nim umieszczone m.in. herb Krakowa i logo ŚDM. - To pierwszy w historii przypadek, by papież, podczas oficjalnej wizyty, na dane wydarzenie dojeżdżał tramwajem - podkreśla Gancarczyk.

Tramwaj z papieżem przejedzie z ul. Franciszkańskiej przez ul. Straszewskiego, Piłsudskiego i al. 3 Maja na Błonia. Ulice te zostaną wyłączone z ruchu już o godz. 13 (ul. Straszewskiego będzie zamknięta od rana). Oczywiście wierni mogą ustawiać się wzdłuż trasy, aby pozdrawiać papieża.

Wspólnie z Franciszkiem na Błonia przejedzie niepełnosprawna młodzież. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że w pojeździe będzie dwóch doświadczonych motorniczych - mężczyźni. Jeden z nich miał odpowiadać za szkolenie z prowadzenia „Krakowiaków”, gdy te w 2015 roku dotarły do Krakowa z bydgoskiej fabryki Pesy. Tramwaj po Światowych Dniach Młodzieży nadal będzie kursował po Krakowie. Na pewno stanie się więc jedną z atrakcji turystycznych, ponieważ każdy będzie mógł wsiąść do „Krakowiaka” i usiąść na miejscu papieża.

Na Błoniach, o godz. 17.30 Franciszek oficjalnie przywita się z uczestnikami ŚDM. Ceremonia potrwa ok. 1,5 godziny. Po kolacji Ojciec Święty ponownie ma pokazać się w oknie papieskim przy Franciszkańskiej.

[email protected]

Arkadiusz Maciejowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.