Rajmund Wełnic

Papież czy malarz, jaka ulica...

Grekokatolicki biskup Włodzimierz Juszczak (drugi z prawej) w cerkwi w Białym Borze zaprojektowanej przez Jerzego Nowosielskiego. Duchowny prosi dziś Fot. Rajmund Wełnic Grekokatolicki biskup Włodzimierz Juszczak (drugi z prawej) w cerkwi w Białym Borze zaprojektowanej przez Jerzego Nowosielskiego. Duchowny prosi dziś o wybranie profesora na patrona ulicy
Rajmund Wełnic

Ojciec święty Jan Paweł II i Jerzy Nowosielski, twórca cerkwi w Białym Borze, przewijają się najczęściej wśród propozycji nowych nazw dekomunizowanych ulic.

Białoborski ratusz zakończył konsultacje wśród mieszkańców na temat zmian nazw dwóch ulic, które - zgodnie z sejmową ustawą dekomunizująca nazwy - muszą mieć nowych patronów. O ile w wypadku obecnej ulicy Armii Czerwonej panowała raczej zgodność - większość 150 z 187 oddanych głosów była za tym, aby przemianować ją na Armii Krajowej - o tyle z ulicą marszałka Michała Roli-Żymierskiego może być problem.

- Najwięcej głosów padło na dwie propozycje: świętego Jana Pawła II i profesora Jerzego Nowosielskiego - mówi „Głosowi” burmistrz Białego Boru Paweł Mikołajewski. Papieża za patrona widzi 145 mieszkańców, natomiast prawosławnego malarza i filozofa 98 osób. - Obie postaci zasługują na swoje ulice.

Sęk w tym, że coś trzeba wybrać. - Otrzymałem pismo od biskupa greckokatolickiego eparchii wrocławsko-gdańskiej Włodzimierza Juszczaka, abym wpłynął na radnych i nadał ulicy imię Jerzego Nowosielskiego - mówi strapiony nieco burmistrz i dodaje, że wpływać w żaden sposób na rajców nie zamierza. Przeczyta im tylko list od biskupa.

Sprawa jest delikatna. Z jednej strony postać Jana Pawła II, ale z drugiej Jerzego Nowo-sielskiego, który był także prawosławnym teologiem, zaprojektował i ozdobił swoimi obrazami słynną białoborską cerkiew greckokatolicką. W gminie, w której jest silna - ale jednak - mniejszość ukraińska, działa liceum i szkoła podstawowa z ukraińskim językiem wykładowym. I każda społeczność chciałaby mieć swojego patrona.

- Mamy dwie ulice do przemianowania, najprościej byłoby, aby jednej patronował Jan Paweł II, a drugiej Nowosielski - Paweł Mikołajewski głowi się, co wtedy ze zwycięską propozycją nazwania ulicy Armii Czerwonej ulicą Armii Krajowej. - Dodam, że mamy już w Białym Borze plac Jana Pawła II.

Głowić się też będą radni. Sesja Rady Miejskiej w tej sprawie zaplanowana jest na marzec. Gdyby samorząd nie zmienił nazw do września, do akcji wkroczy wojewoda, który odgórnie wyda zarządzenie o zmianie nazw ulic.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.