Pamiątki z zagranicznych wakacji? Warto wcześniej dowiedzieć się czego nie wolno przywozić, aby uniknąć przykrych niespodzianek na granicy

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Norbert Ziętal

Pamiątki z zagranicznych wakacji? Warto wcześniej dowiedzieć się czego nie wolno przywozić, aby uniknąć przykrych niespodzianek na granicy

Norbert Ziętal

Planujesz wakacyjny wyjazd poza Unię Europejską? Warto zapoznać się z przepisami celnymi, aby przy wyjeździe, a szczególnie powrocie do kraju uniknąć przykrych niespodzianek.

- Kiedy wracamy z wakacyjnego wyjazdu, w naszym bagażu często przewozimy pamiątki z podróży, prezenty, żywność, wyroby tytoniowe i alkohol. Jednak to, co możemy przewozić przez granicę Unii Europejskiej i w jakich ilościach jest ściśle uregulowane - przypomina Krajowa Administracja Skarbowa.

- Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza 300 euro, gdy korzystamy z transportu lądowego lub 430 euro, gdy podróżujemy transportem lotniczym lub morskim - informuje mł. asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Przy obecnym kursie euro jest to odpowiednio ok. 1350 złotych i 1950 złotych. Co jednak w sytuacji, gdy prezenty, które kupiliśmy się więcej warte? Musimy je zgłosić przed rozpoczęciem odprawy celnej, a potem uregulować opłaty.

Jednak wartość to dopiero początek ograniczeń podczas przywozu pamiątek z zagranicy. Wyłącznie na własne potrzeby, w ilościach niehandlowych, można bez granicznej kontroli fitosanitarnej przywieźć żywność pochodzenia niezwierzęcego.

- Nie możesz jednak przywieźć dowolnych owoców i warzyw. Tylko banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle. Pozostałe owoce trzeba wrzucić do specjalnego pojemnika na granicy. Zostaną one zutylizowane. Przywóz żywności pochodzenia zwierzęcego jest całkiem zabroniony, podobnie jak żywych roślin, np. doniczkowych, sadzonek lub kwiatów. Dlaczego? Mogą być na nich obecne szkodniki, które przeniosą się na inne rośliny - informuje KAS.

Restrykcje dotyczą także leków

Wwieźć można tylko do pięciu najmniejszych opakowań danego leku. Wyjeżdżając, należy bezwzględnie sprawdzić, czy lekarstwa, które używamy w Polsce, nawet te popularne, kupowane u nas bez recepty, można wwozić do krajów spoza Unii. Jest to szczególnie ważne w przypadku państw arabskich. Przed wyjazdem takie informacje najlepiej sprawdzić na stronie internetowej ambasady danego kraju lub bezpośrednio się z nią skontaktować, choćby e-mailem.

Pamiątki, papierosy i alkohol

Rokrocznie najwięcej emocji wzbudza przywóz pewnej grupy pamiątek, które legalnie kupiliśmy w egzotycznym kraju, w sklepie lub na bazarze. Chodzi o wyroby ze zwierząt lub roślin, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, chronionych Konwencją Waszyngtońską CITES. Ich przewóz jest zabroniony niezależnie od ilości. Popularnym przykładem z grupy "zakazanych" są wyroby z kości słoniowej czy koralowców. Restrykcyjne przepisy dotyczą również przywozu dóbr kultury.

Ograniczeniom ilościowym podlega przywóz alkoholi i wyrobów tytoniowych. Limity są różne w zależności od rodzaju alkoholu i tytoniu oraz tego czy podróżujemy lądem, czy transportem morskim lub powietrznym. Dla przykładu jadąc samochodem, bez dodatkowych opłat możemy wwieźć 40 papierosów (2 paczki) i 1 litr alkoholu o mocy powyżej 22 proc.

Informacje przydatne przy planowaniu wakacyjnej podróży na stronie: granica.gov.pl.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.