Błażej Dąbkowski

Ostatni przedwojenny prezydent Poznania spoczywa na Ukrainie?

Prace archeologiczne w Żurawnykach miały miejsce w pierwszej połowie sierpnia Fot. www.fzpk.info Prace archeologiczne w Żurawnykach miały miejsce w pierwszej połowie sierpnia
Błażej Dąbkowski

Ostatni przedwojenny prezydent Poznania Tadeusz Ruge może spoczywać w ukraińskich Żurawnykach. Czy jego szczątki zostaną sprowadzone do Poznania?

Nowy prezydent nie należał do ludzi z inwencją i polotem, nie miał daru wymowy, mówił ciężko, a myślał jeszcze wolniej, ale był bardzo solidnym i poczciwym poznańczykiem, lojalnym wobec władzy, politycznie zaś nigdzie niezaangażowanym

- tak Tadeusza Rugego wspominał przedwojenny architekt miejski Władysław Czarnecki.

Jak twierdzą ukraińscy archeolodzy, szczątki ostatniego przedwojennego prezydenta Poznania mogą znajdować się w miejscowości Żurawnyki, położonej w obwodzie łuckim. Pierwsza poinformowała o tym „Gazeta Wyborcza”. Ekspedycja naukowców, w której wzięli udział także przedstawiciele Fundacji Związku Polaków miasta Kijowa, miała miejsce w pierwszej połowie sierpnia.

- Jeszcze przed jej rozpoczęciem otrzymaliśmy informację, że na cmentarzu mogą znajdować się szczątki polskiego generała, senatora lub prezydenta Łodzi. Miał on zostać zabity we wrześniu 1939 r. przez czerwonoarmistów w drodze do Lwowa. Takie informacje przekazali archeologom mieszkańcy wioski - opowiada Władysław Zwaricz, wiceprezes fundacji.

Dodaje też, że wyniku dalszych rozmów okazało się, że szczątki mogą należeć do zupełnie innej osoby - Tadeusza Rugego.

- Nie mamy jednak stuprocentowej pewności, bo trzeba przeprowadzić badania DNA, nie mamy też zgody na ekshumację - mówi W. Zwaricz. Fundacja zwróciła się w tej sprawie do ministerstwa kultury i poznańskiego magistratu. Czy władze miasta są zainteresowane sprowadzeniem szczątków prezydenta Poznania?

Prace archeologiczne w Żurawnykach miały miejsce w pierwszej połowie sierpnia
Łukasz Gdak Wiceprezydent Jędrzej Solarski

Wiceprezydent Jędrzej Solarski zapewnia, że już podjął działania w tej sprawie. - Oczywiście musimy najpierw potwierdzić informacje płynące z Ukrainy - zaznacza. I dodaje: Poprosiłem pracowników wydziału kultury, by zajęli się tą sprawą.

Co ciekawe, już w 2003 r. starano się o upamiętnienie miejsca pochówku T. Rugego, jednak wtedy cmentarz w Żurawnykach miał okazać się zbyt mocno zdewastowany, by przeprowadzić ekshumację. Wówczas też ówczesny zastępca prezydenta Poznania Maciej Frankiewicz przywiózł do stolicy Wielkopolski urnę z ziemią z ukraińskiej nekropolii.

We wrześniu 2004 roku na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan odsłonięto tablicę ku pamięci Tadeusza Rugego, pod którą umieszczono urnę.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.