Jan Sroka

Odliczanie zakończone. Ostatni odcinek kalendarium Sławna

Pełnomocnik Rządu na obwód Sławieński Józef Czernecki (w środku) Fot. archiwum Pełnomocnik Rządu na obwód Sławieński Józef Czernecki (w środku)
Jan Sroka

Lada dzień rozpoczną się uroczystości wieńczące jubileuszowy rok 700-lecia Sławna. Dziś prezentujemy ostatni odcinek naszego kalendarium ważnych dat i wydarzeń.

W maju 2016 roku ukazał się pierwszy odcinek kalendarium Sławna, w którym staraliśmy się pokazać ważne momenty i znanych ludzi z 700 - letniej historii miasta. Ten odcinek zamyka cykl.1 kwietnia 1879 roku burmistrzem Sławna został August Stoebbe Funkcję sprawował przez 27 lat - do 31 marca 1906 roku.

Był autorem wydanej w 1898 roku „Kroniki miasta Sławna”.5 kwietnia 1843 roku ukazała się w Sławnie pierwsza gazeta. Był to dziennik urzędowy sławieńskiego starostwa „Schlawer Kreisblatt”. Periodyk zawierał ogłoszenia i zarządzenia landratury sławieńskiej, a także prywatne ogłoszenia, informacje, reklamy i oferty.

Do końca 1843 roku ukazało się 39 numerów periodyku, a zatem wychodził on raz w tygodniu. Periodyk wychodził przez blisko 100 lat.

20 kwietnia 1945 roku zawiadowcą sławieńskiej stacji został Para (w dokumentach nie zachowało się imię).

23 kwietnia 1923 roku przybył do Sławna ksiądz Franz Niering.- pierwszy duchowny katolicki od czasów reformacji. Z jego inicjatywy zbudowano kościół pw św. Antoniego z Padwy. Ze Sławna został wysiedlony 16 czerwca 1946 roku.

27 kwietnia 1945 roku do Sławna przybywa grupa milicjantów skierowana przez Komendę Wojewódzka Milicji w Bydgoszczy. Na jej czele stał Antoni Sikorski. Wobec braku polskich władz po kilku dniach powróciła do Bydgoszczy. Ponownie przybyła do Sławna w miesiąc później.

28 kwietnia 1400 roku po raz pierwszy napomyka się wzmiankę o murach miejskich. Dokument wystawiony w Sławnie przez Jaśka z Osiek, Henninga Belowa i Marcina Smore stwierdza: „Potwierdzamy i poświadczamy publicznie niniejszym pismem, że czcigodnej radzie Sławna na zbliżający się dzień św. Marcina biskupa (11 listopada) winni jesteśmy obiegowej monety 150 grzywien i 15 grzywien, które w dobrej wierze i solidarnie, przyjaźnie i z pełną wdzięcznością uroczyście zapłacić im przyrzekamy w obrębie murów Sławna albo Koszalina, w tych dwu miastach, gdzie właśnie do zapłacenia dojdzie”.

30 kwietnia 1815 roku wprowadzono nowy podział administracyjny państwa pruskiego. Utworzono 10 prowincji, 25 rejencji i powiaty. W skład prowincji pomorskiej wchodziła rejencja koszalińska, na obszarze której znalazł się powiat sławieński. Był jednym z największych w rejencji (po powiatach szczecineckim i słupskim.

30 kwietnia 1945 roku wyrusza z Piły do Sławna grupa pełnomocnika Rządu na obwód sławieńskie z Józefem Czerneckim. W maju tworzyć będzie polskie władze na terenie obwodu sławieńskiego, a J. Czernecki będzie pełnomocnikiem Rządu, a później starostą sławieńskim.

Jubileusz Sławna

W związku z przypadającą w tym roku wyjątkową rocznicą Urząd Miejski w Sławnie we współpracy z Biurem Filatelistyki Poczty Polskiej postanowił wydać jubileuszowe pamiątki. Dla mieszkańców będą dostępne znaczki i kartki pocztowe oraz datownik. Kartki pocztowe dostępne będą od 12 maja 2017 roku w sławieńskim Urzędzie Pocztowym. Pamiątki będzie można nabyć również na specjalnym stoisku Poczty Polskiej, które dostępne będzie 20 maja 2017 roku na placu kardynała Wyszyńskiego w Sławnie.

- Beznominałowy znaczek pocztowy wydany został w trzech wzorach. Pierwszy z nich to współczesny widok sławieńskiego ratusza. Drugi przedstawia oficjalny logotyp jubileuszu 700-lecia Sławna, zaś trzeci historyczny widok charakterystycznej Bramy Słupskiej - informuje nas Rafał Szymczewski, inspektor ds. promocji i współpracy zagranicznej w Urzędzie Miejskim w Sławnie.

Dodatkową atrakcją będzie też okolicznościowy datownik, który stosowany będzie 20 maja 2017 roku na wszelkiej korespondencji i dokumentach, przechodzących przez sławieńską placówkę. - Już dziś zachęcamy wszystkich mieszkańców Sławna i okolicznych gości do wysłania w tym dniu jubileuszowej kartki z okolicznościowym datownikiem. Będzie to wyjątkowa okazja, aby nadana korespondencja była ostemplowana specjalnie wydanym datownikiem.A 20 maja, czyli najważniejszy dzień tegorocznych uroczystości związanych z 700-leciem Sławna rozpocznie się uroczystą mszą świętą, a następnie sesją Rady Miasta. Nie zabraknie atrakcji.

Nad organizacją wszystkich wydarzeń związanych z jubileuszem pracuje wiele osób. Już wiadomo, że mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć historyczny korowód, który przejdzie ulicami miasta. Ciekawostką będzie na pewno wspólny taniec poloneza na placu kardynała Wyszyńskiego. Absolutną gwiazdą obchodów 700-lecia Sławna będzie na pewno występ zespołu Lady Pank, który zagra wieczorem również na placu kardynała Wyszyńskiego.

To jeden z najbardziej popularnych i legendarnych zespołów rockowych założonych w latach 80-tych. Grupa na czele z Januszem Panasewiczem gra nieprzerwanie od 35 lat. Ich przeboje, takie jak ,,Mniej niż zero”, ,,Kryzysowa narzeczona”, ,,Tańcz głupia, tańcz”, czy ,,Zamki na piasku” zna chyba każdy miłośnik polskiej muzyki. Jubileusz 700-lecia zapowiada się bardzo ciekawie.

Na maj także była zapowiadanawizyta prezydenta RP AndrzejaDudy. Do tej pory nie ma jednak potwierdzenia przyjazdu przez Kancelarię Prezydenta RP. Mówi się o tym, że prezydent może przyjechać do Sławna już po zakończeniu głównych uroczystości.

Jan Sroka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.