Jan Sroka

Odliczamy dni do 700-lecia Sławna. Lutowe daty ważne w dziejach

Budynek progimnazjum. Zdjęcie z 1900 roku Fot. archiwum Budynek progimnazjum. Zdjęcie z 1900 roku
Jan Sroka

Dziś kolejna część naszego cyklu, w którym odliczamy dni do 700-lecia Sławna. Piszemy o lutowych datach - ważnych z punktu widzenia historii - w dziejach miasta.

Od 1 lutego 1862 roku w budynku poczty sławieńskiej zaczęto nadawać telegramy.

5 lutego 1953 roku na sesji Rady Miejskiej dokonano zmian nazw kilku ulic w Sławnie. Ulica Polanowska otrzymała nazwę marszałka Konstantego Rokossowskiego, ulica Koszalińska - Karola Świerczewskiego. Zmieniono też nazwy ulic: Bałtycka ma Marcelego Nowotki (obecnie to ulica Morska), Ogrodowa na Małgorzaty Fornalskiej (dziś Mieszka I).

6 lutego 1872 roku Rada Miejska Sławna podjęła uchwalę o utworzeniu w mieście progimnazjum.

22 lutego 1911 roku w Sławnie urodził się Günter Machemehl. Po zdaniu w sławieńskim gimnazjum matury studiował malarstwo w Berlinie. Po 1945 roku zamieszkał w Sierksdorf nad zatoka Lubecką. Do 1945 roku namalował ponad 400 akwarel, z których wiele przedstawiało pejzaże powiatu sławieńskiego. W 2001 roku - w 100 rocznice urodzin w Sławieńskim Domu Kultury odbyła się wystawa jego prac wypożyczonych przez rodzinę artysty.

17 lutego 1892 roku urodził się niemiecki architekt Diedrich Suhr. W Sławnie mieszkał w latach 1921-1929. W tym czasie zaprojektował gmachy użyteczności publicznej, wille, wielorodzinne budynki mieszkalne dla Sławna jak również dla kilku innych miasta Pomorza Środkowego (Słupska, Darłowa, Koszalina, Miastka).

Jego autorstwa są w Sławnie m.in. dom ewangelicki (obecnie mieści się w nim dom kultury), kościół pw.. św. Antoniego, dom dla ludzi starych i oddział zakaźny szpitala (obecnie to budynek oddziału wewnętrznego i dziecięcego), budynek obecnego gimnazjum wraz halą sportową.Autorstwa Suhra jest także willa przy bramie słupskiej (obecnie nr 22) oraz przy ulicy Bolesława Chrobrego nr 25 (z 1929 roku).
Obiekty te zachowały do dziś, choć niekiedy w nieco zmienionym kształcie. W 1929 roku architekt wyjechał do Kolonii, gdzie w dalszym ciągu projektował wiele budynków użyteczności publicznej i prywatnych. Zmarł w tym mieście 24 lutego 1940 roku.

27 lutego 1846 roku urodził się w Sławnie Franz Mehring - teoretyk, historyk, filozof, przedstawiciel lewicowego skrzydła niemieckiej i międzynarodowej socjaldemokracji, współtwórca Komunistycznej Partii Niemiec. Był autorem książek: „Legendy o Lessingu”, „Historii socjaldemokracji niemieckiej”, „O materializmie historycznym”. Od końca lat 60-tych publikował liczne teksty w berlińskiej prasie. W 1875 roku związał się z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec.

W latach 90-tych stał się jednym z najaktywniejszych publicystów SPD. Redagował organ teoretyczny tej partii „Die Neue Zeit”. W latach 1902-1913 dużo pisał do liczącego się dziennika „Leipzinger Volkszeitung”. W 1916 roku wraz z Różą Luksemburg i Karolem Liebknechtem należał do założycieli rewolucyjnej organizacji Związek Spartakusa. Wszystkie główne prace Mehringa ukazały się w języku polskim w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku.

28 lutego 1962 roku zmarł Rudolf Muchow niemiecki malarz, który miał kilkuletni sławieński epizod. W latach 1919-1924 był nauczycielem rysunku w sławieński gimnazjum (obecne liceum). Wtedy powstały liczne prace, których tematem było miasto oraz powiat sławieński.

W 1924 roku powstał cykl 25 litografii przedstawiających rezydencje dworskie w powiecie. Powstała tez teczka z rysunkami Sławna. Rysunki R. Muchowa zdobiły też teksty poświęcone Sławnu, jakie ukazywały się wtedy w czasopismach, np. w „Heimat Beilage” z marca 1925 roku - comiesięcznego dodatku poświęconego historii i kulturze ziemi sławieńskiej do dziennika Schlawer Zeitung”, który ukazywał się 6 razy w tygodniu od 1886. Prace Muchowa ilustrowały artykuł poświęcony Sławnu w XVII stuleciu.

Jan Sroka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.