Oddając krew, ratują życie. Zbiórka krwi Poczty Polskiej w Lisim Ogonie, 30 stycznia 2018

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Czachorowski/archiwum
Paweł Kaniak

Oddając krew, ratują życie. Zbiórka krwi Poczty Polskiej w Lisim Ogonie, 30 stycznia 2018

Paweł Kaniak

30 stycznia pracownicy Poczty Polskiej w Lisim Ogonie organizują zbiórkę krwi. Nie jest to jedyna taka akcja pracownicza. Krwiodawców nie brakuje.

Węzeł Ekspedycyjno-Rozdzielczy Poczty Polskiej w Lisim Ogonie to jedna z większych rozdzielni w Polsce. Na co dzień rozdzielane są tam przesyłki i paczki.

Krew dla potrzebujących

W najbliższy wtorek pracownicy tej placówki wezmą udział w szlachetnej akcji zbiórki krwi. Życiodajny płyn mogą oddać również pracownicy innych jednostek organizacyjnych Poczty Polskiej oraz osoby niezatrudnione w Poczcie Polskiej. Pobór odbędzie się godzinach 11.00-15.00 na parkingu przed biurowcem (WER Lisi Ogon, ul. Pocztowa 12).

- Krew będzie przeznaczona dla osób potrzebujących w całym województwie kujawsko-pomorskim. Na terenie województwa mamy 34 szpitale, które - w zależności od potrzeb - Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy zaopatruje w krew. Chodzi głównie o osoby poszkodowane w wypadkach oraz chorujące na nowotwory - informują pracownicy Poczty Polskiej.

Kluby dawców

Pocztowcy nie są jedyną grupą zawodową, która angażuje się w tego typu pomoc.
Przy Straży Miejskiej w Bydgoszczy działa Klub Honorowych Dawców Krwi. W 2017 roku w akcjach organizowanych przez strażników zebrano łącznie około 51 litrów krwi. W tym roku straż miejska zaprasza: 9 marca w godz. 9.00-13.00 - ul. Leśna 12; 15 czerwca w godz. 9.00-14.00 - Plac Wolności; 27 sierpnia w godz. 9.00-13.00 - ul. Leśna 12; 7 grudnia w godz. 9.00-13.00 - ul. Leśna 12.

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK funkcjonuje też przy Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Mogą do niego wstępować funkcjonariusze i pracownicy cywilni tej jednostki oraz osoby będące na emeryturze, które były związane zawodowo z bydgoską komendą. Klub przy KMP w Bydgoszczy działa od stycznia 2017 roku, a jego pierwszą zbiórką była ogólnopolska akcja MSWiA pod hasłem „SpoKREWnieni służbą” w lutym ubiegłego roku.

Znaną w Bydgoszczy akcją jest Wampiriada organizowana przez Niezależne Zrzeszenie Studentów UTP. Podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy studenci zorganizowali mobilny punkt poboru na Starym Rynku, a wspierał ich Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Zarządzie Oddziału Miejskiego Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Bydgoszczy. Strażacy sami też przygotowują akcje, w których uczestniczą ich rodziny, przyjaciele oraz pracownicy bydgoskich firm, przy których stawiane są strażackie punkty poboru, np. Nokia Polska czy Volex Poland.

Fakty i mity

Krwi ani żadnych produktów krwiopodobnych nie da się uzyskać sztucznie. Jedyną jej fabryką jest ludzki organizm.
Oddając krew nie można się zarazić - do pobierania krwi i próbek do badań stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku. Oddawanie krwi nie powoduje żadnych efektów ubocznych ani uzależnienia. Do oddania krwi należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim niskotłuszczowym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, warzywa, owoce). Należy unikać tłustych potraw (smalec, masło, śmietana, tłusta wędlina).

Paweł Kaniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.