Inga Domurat

Od lat niszczeje i grozi jej zawalenie

Ta kamienica przy ul. 5 Marca w Połczynie-Zdroju od 13 lat jest w  prywatnych rękach. To pustostan w fatalnym stanie technicznym Ta kamienica przy ul. 5 Marca w Połczynie-Zdroju od 13 lat jest w prywatnych rękach. To pustostan w fatalnym stanie technicznym

Inga Domurat

Gmina liczy na to, że nadzór budowlany i konserwator zabytków w końcu zmuszą właściciela kamienicy do remon tu lub pozwolą na rozbiórkę.

- Od tylu lat nikt w tej kamienicy nie mieszka. Jest nieremontowana, niszczeje. Dosłownie się sypie i zagraża bezpieczeństwu przechodniów. Miasto postawiło tymczasowe ogrodzenie, ale to przecież nie jest wyjście. Tę kamienicę trzeba wyremontować, jeśli to w ogóle jeszcze możliwe, albo ją rozebrać. Dlaczego to się nie dzieje, dlaczego w centrum miasta stoi taka ruina? - pyta mieszkaniec Połczyna, licząc na wyjaśnienie, w czym tkwi problem.

A szkopuł w tym, że ta kamienica jest własnością prywatną i do tego jej oficyna wpisana jest do rejestru zabytków, a to oznacza, że wszelkie prace budowlane pod tym adresem muszą być wykonywane po uzgodnieniu i za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Do lipca 2004 roku kamienica była w rękach połczyńskiej gminy. Władze jeszcze z końcem ubiegłego wieku zgodę na sprzedaż uzyskały od konserwatora zabytów. Kamienicę kupiła połczyńska spółka, która w eksperesowym tempie zbyła ją na rzecz osoby fizycznej. Wtedy obiekt był jeszcze zamieszkany przez lokatorów. Kilka lat później ze względu na zły stan techniczny obiektu inspektor nadzoru budowlanego zdecydował o ich wysiedleniu. I tak też się stało. Kamienica zmieniła właściciela i niszczała dalej, mimo licznych pism gminy z apelem o likwidację zagrożenia katastrofą budowlaną. Interweniował nadzór budowlany, właściciel zabił płytami okna na parterze. To wszystko. Z naszych infomacji wynika, że ostatni adres zamieszkania właściciela kamienicy to Szczecin. Gminnej korespondencji nie odbiera. Konserwator zabytków z końcem ubiegłego przeprowadził kontrolę nieruchomości. Gmina z obawy o bezpieczeństwo użytkowników drogi i chodnika wyłączyła ich część z użytkowania, grodząc tymczasowo kamienicę. W marcu do nadzoru budowalnego, a w kwietniu do konserwatora zabytków skierowała pisma o podjęcie działań zmuszających właściciela do przeprowadzenia remontu budynku lub jego rozbiórki.

Inga Domurat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.