Wojciech Kulig

Od kuchni do integracji. Nietypowe warsztaty w Darłowie

Warsztaty kulinarne w Darłowie poprowadziły: Bożena Pudło i Zofia Jabłońska z Banku Żywności w Nowych Bielicach Fot. Wojciech Kulig Warsztaty kulinarne w Darłowie poprowadziły: Bożena Pudło i Zofia Jabłońska z Banku Żywności w Nowych Bielicach
Wojciech Kulig

Stowarzyszenie „Odnaleźć siebie” zorganizowało w Darłowie nietypowe warsztaty kulinarne. Uczestnicy spotkania z prostych produktów tworzyli ciekawe potrawy i pyszne desery.

- Produkty, z których uczestnicy robili potrawy były bardzo różne. Mieliśmy tu szynkę, ser żółty, olej, mąkę i nie tylko - mówiła Bożena Pudło z Banku Żywności w Nowych Bielicach podczas warsztatów kulinarnych w gminie Darłowo.

Nie były to jednak zwykłe warsztaty, bo zorganizowano je z myślą o tych, którzy nie radzą sobie z życiowymi problemami.

- Chcemy pokazać jak stworzyć danie z tych produktów, które mieszkańcy otrzymali właśnie z banku żywności. Do tego mówimy jak wykorzystać mniej znane przyprawy, na przykład kminek, lubczyk, czy pieprz młotkowany. Głównie jednak chodzi o rozwijanie kulinarnych pomysłów i naukę życiowej zaradności - podkreślała Bożena Pudło.

Co ciekawe na warsztaty przyszli głównie mężczyźni. Wszyscy uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że takie spotkania są ważne i potrzebne. Każdy otrzymał książeczkę wraz z przepisami na potrawy, a na stołach oprócz produktów pojawiły się też niezbędne akcesoria kuchenne.

- Przygotowaliśmy deser z herbatników, z banana pokrojonego w kawałeczki, z musu jabłkowego, bitej śmietany i polewy czekoladowej. Wyszło nam to bardzo dobrze, a przepis był dość łatwy - opowiadała nam jedna z uczestniczek warsztatów. Panie z Banku Żywności do Darłowa zaprosiło stowarzyszenie „Odnaleźć siebie”, które współpracuje na co dzień z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Urzędem Gminy Darłowo.

Zajmuje się ono pozyskiwaniem pieniędzy na różnego rodzaju projekty społeczne wspierające mieszkańców gminy.

- Istniejemy od 2000 roku i działamy na rzecz osób zagrożonych i wykluczonych społecznie. Mówiąc prostszym językiem pomagamy tym, którzy na przykład mają problemy ze znalezieniem pracy czy z ułożeniem na nowo swojego życia - mówi Teresa Romańczuk, prezes stowarzyszenia „Odnaleźć siebie”.

- Organizujemy przy tym warsztaty psychologiczne, integracyjne, czy umiejętności społecznych. Pomocną dłoń wyciągamy też do osób niepełnosprawnych, ale także do opuszczających zakład karny i rozpoczynających nowy rozdział w swoim życiu - dodaje.

Jak tłumaczy pani prezes, spotkania to również rodzaj integracji, dodatkowy bodziec dla tych, którzy nie chcą wychodzić z domu.

- Niektórzy mówią też wprost, że podczas warsztatów kulinarnych jedzą pierwszy posiłek w ciągu dnia, inni się cieszą, bo wreszcie wszyscy mogą się spotkać, ale nie ma co ukrywać, że gdyby nie pomoc żywnościowa z banku, często nie mieliby co jeść - dodaje Bożena Pudło z Banku Żywności.

Warsztaty są też okazją do promowania tego, czym na co dzień, przez cały rok zajmuje się stowarzyszenie z gminy Darłowo. A lista aktywności jest bardzo długa. Znajduje się na niej między innymi przygotowanie różnego rodzaju szkoleń i terapii dla ludzi mających trudności w nauce, poszukujących pracy, bezradnych w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, czy rodzin u których stwierdzono zjawisko przemocy.

Organizacja zajmuje się także tworzeniem nowych miejsc pomocy społecznej oraz wspieraniem tych już istniejących.

Na pochwałę zasługuje również fakt, że podejmuje się walki z dysfunkcjami społecznymi, takimi jak: alkoholizm, narkomania i przestępczość. Warsztaty kulinarne są jedną z wielu form wsparcia osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

- Ci ludzie, którzy pojawili się na warsztatach chcą spotkać się z innymi osobami, wymienić się spostrzeżeniami, a i niejednokrotnie poradzić się w ważnych dla nich sprawach - podkreślali organizatorzy niecodziennych warsztatów. Już dziś działające tu panie zapowiadają kolejne akcje społeczne i to właśnie w takim stylu, jak ostatnie spotkanie w siedzibie GOPS.

Warto wiedzieć

Stowarzyszenie na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym „Odnaleźć siebie” działa od 2000 roku. Ma na swoim koncie organizację wielu wydarzeń społecznych. Jednym z nich jest wieczerza wigilijna organizowana we współpracy m.in. z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Darłowie. Na wieczerzę przybywa zawsze kilkadziesiąt osób potrzebujących z terenu gminy.

Jest choinka, świece i oczywiście cały zestaw świątecznych potraw. Co więcej, spotkanie urozmaicone jest prezentacją jasełek, tradycyjnym dzieleniem się opłatkiem i składaniem sobie życzeń. Wkrótce ruszą przygotowania do zorganizowania tegorocznej wieczerzy. Zainteresowani pomocą powinni kontaktować się z GOPS przy ul. Dąbrowskiego 4 w Darłowie.

Wojciech Kulig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.