Od jutra nowe wnioski 500+

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Od jutra nowe wnioski 500+

Jarosław Miłkowski

Rodzicu, pamiętaj! Żeby nadal dostawać rządowe pieniądze na dziecko w ramach programu 500+, po 1 sierpnia ponownie trzeba złożyć dokumenty.

– Najprawdopodobniej złożę wniosek już w pierwszych dniach sierpnia. Będę miała to z głowy i nie trzeba będzie się niepokoić – mówi Karolina Panocka z Gorzowa. Jest mamą 8-letniej Pauli i 6-letniej Oliwii, więc korzysta z rządowego programu Rodzina 500+. Żeby od jesieni nadal otrzymywać pieniądze na dzieci, musi złożyć nowy wniosek o wypłatę świadczenia. Ich przyjmowanie rozpocznie się już jutro.

Program Rodzina 500+ działa od zeszłego roku. Wtedy też przyjmowano pierwsze wnioski. Dlaczego teraz trzeba składać kolejne?
– To jest podporządkowane okresowi zasiłkowemu, który zaczyna się co roku 1 października. Poprzednie dokumenty były składane na półtora roku, bo program wchodził 1 kwietnia. To też wynika z zapisów ustawy – tłumaczy Beata Kulczycka, dyrektorka Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie, które będzie przyjmowało wnioski od mieszkańców północnej stolicy naszego regionu.
Główne zasady rządowego programu pozostają bez zmian. 500 zł przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko. I to bez względu na to, ile pieniędzy przypada w rodzinie na głowę. Świadczenie można też dostać na pierwsze dziecko. W tym przypadku jednak pod warunkiem, że dochód netto na członka rodziny jest mniejszy niż 800 zł.

Co się zmienia? – Jeśli osoby deklarowały samotne wychowanie dziecka, to do tej pory niepotrzebne były zasądzone alimenty. W tej chwili trzeba mieć zasądzone alimenty lub złożone dokumenty o alimenty – wyjaśnia Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Gmina, która wypłaca pieniądze, będzie mogła zobowiązać wnioskodawcę do osobistego stawiennictwa w ośrodku. – Mamy informację, że być może są osoby, które zamieszkują z rodzinami za granicą, ale składają wniosek przez internet i korzystają z tego świadczenia. Warunkiem jego otrzymywania jest zamieszkiwanie w Polsce – dodaje minister Rafalska.
– Te pieniądze pozwalają odsapnąć i zdejmują trochę trosk z głowy. Gdy córka poprosi o nowe spodnie, mogę od razu pójść do sklepu i je kupić. Nie muszę już odkładać dwa-trzy miesiące na spodnie – zauważa Karolina Panocka. W tym roku za 500+ mogła posłać starszą córkę na obóz koszykarski. – Pojechała na osiem dni do Gościmia. Wróciła szczęśliwa. Ja też byłam przy okazji szczęśliwa, że ona się z tego wyjazdu cieszyła – nie ukrywa.

Ze składaniem wniosku nie trzeba się bardzo śpieszyć, ale dobrze załatwić sprawę w tym miesiącu.
– Kto złoży kompletny wniosek do końca sierpnia, ten dostanie pieniądze do 31 października. Jeśli wniosek zostanie złożony we wrześniu, to czas na wypłatę, wraz z wyrównaniem, będzie do 30 listopada. Kto jednak się zagapi i złoży wniosek na przykład w grudniu, ten wyrównania za okres od 1 października nie dostanie – wylicza dyrektor Kulczycka.

W ramach programu do tej pory lubuskie samorządy wypłaciły 728 mln zł. Otrzymało je ponad 65 tys. rodzin, w których żyje w sumie 99,8 tys. dzieci, na które można pobierać świadczenie. Pieniądze na pierwsze dziecko dostają 39.944 rodziny.
Nie wszystkie rodziny wydają pieniądze we właściwy sposób. Gminy Jasień, Kostrzyn, Lubsko, Łęknica, Międzyrzecz, Nowe Miasteczko, Skwierzyna, Strzelce Krajeńskie, Sulechów, Szprotawa i Trzebiel niektórym rodzinom zamiast pieniędzy przekazują świadczenie w formie rzeczowej lub opłacają usługi.

Co zmieniło się w rządowym programie? Co trzeba wiedzieć o nowych przepisach? Gdzie będzie można złożyć wniosek i jakie dokumenty są potrzebne? Napiszemy w sobotnio-niedzielnym Magazynie „GL” 5-6 sierpnia.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.