Obwodnica do naprawy. Tu musi być bezpieczniej

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Galant
Jakub Roszkowski

Obwodnica do naprawy. Tu musi być bezpieczniej

Jakub Roszkowski

Najpierw fotoradar i znaki STOP na karlińskiej obwodnicy, a później także rondo.

Tym razem, choć politycznie są od siebie bardzo daleko, ta sprawa ich zbliżyła. I to na tyle, że odnieśli wspólny sukces. Samorządowcy z powiatu białogardzkiego wspólnie wynegocjowali z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad ważne zmiany na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 163 z drogą krajową nr 6, a dokładniej na tzw. karlińskiej obwodnicy. Zmiany nastąpią już wkrótce.

Co dokładnie zostanie zmienione? I dlaczego? Najpierw odpowiedzmy na drugie z tych pytań. Obwodnicę Karlina, która znajduje się w ciągu drogi krajowej nr 6, przecina droga wojewódzka nr 163. A ta jest również ważną trasą w regionie, prowadzącą z południa nad morze. Latem jest oblegana, ale także po wakacjach ruch jest tu spory, bo wielu mieszkańców Białogardu dojeżdża do pracy do Karlina, a także do Kołobrzegu.

Skrzyżowanie obu tych tras jest więc punktem newralgicznym i niestety, bardzo niebezpiecznym. Wypadków i mniejszych kolizji policjanci odnotowali tu sporo. Ostatni, śmiertelny wypadek z grudnia ubiegłego roku, przelał czarę goryczy. Mieszkańcy regionu planowali nawet blokadę trasy, by wymóc na drogowcach i urzędnikach konieczne zmiany poprawiające bezpieczeństwo. Samorządowcy z powiatu białogardzkiego pojechali do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na rozmowy. I jest już reakcja drogowców.

- Wprawdzie nasze oczekiwania były dużo większe, chcieliśmy gruntownej przebudowy, by skrzyżowanie było bezkolizyjne, na razie i te rozwiązania powinny znacznie poprawić bezpieczeństwo - mówi Tomasz Hynda, starosta powiatu białogardzkiego. Wynegocjowano następujące zmiany: wkrótce pojawi się tu fotoradar, a prędkość pojazdów zostanie ograniczona do 50 km/h. Pojawią się tzw. aktywne znaki STOP, migające na czerwono, ustawiony zostanie też drogowskaz kierujący na alternatywne drogi nad morze.

- Po zakończeniu budowy nowej trasy S6, istniejąca droga krajowa nr 6 w powiecie białogardzkim przejdzie pod zarząd marszałka województwa. I wtedy, w ramach remontu trasy, planowana jest tutaj budowa ronda lub ustawienie sygnalizacji świetlnej - usłyszeliśmy na koniec.

Jakub Roszkowski

Białogard, Mielno i okolice, ale także Koszalin i powiat koszaliński to miejsca, o których piszę przede wszystkim. Analizuję rynek paliw w regionie, trzymam rękę na pulsie w sprawie szeroko rozumianego biznesu, ale także pogody i wakacji nad morzem. Bo wiadomo, Mielno to obok Kołobrzegu i Gdańska najczęściej odwiedzana miejscowość nadmorska w kraju. 


Pod moją "opieką" są również koszalińscy, mieleńscy i białogardzcy samorządowcy. Jeśli coś zmalują, nabroją lub popsują albo wręcz przeciwnie, zrobią coś naprawdę dobrego, ja o tym napiszę. 


 


W Głosie Koszalińskim pracuję od 2000 roku. To właściwie moja pierwsza i jak na razie jedyna praca. To moja siostra chciała zostać dziennikarzem. Ostatecznie to jednak ja poświęciłem temu zajęciu już ponad połowę życia.


 


Jestem domatorem i naprawdę najlepiej czuję się w swoim domu. Może to dlatego, że po intensywnym dniu w gazecie potrzebuję wyciszenia...    


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.