(pk, mo)

Nowy urząd do obsługi świadczeń rodzinnych

Nowy urząd do obsługi świadczeń rodzinnych Fot. Grzegorz Jakubowski
(pk, mo)

Jeszcze w tym roku władze Torunia planują powołanie nowej jednostki, która zamiast Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przejmie obsługę m.in. świadczeń rodzinnych.

Radni kibicują tej inicjatywie. Sprawa wypłynęła przy okazji dyskusji nad nowym statutem MOPR w związku z programem 500+. Radny Jakub Gołębiewski (Czas Mieszkańców) zwracał uwagę, czy łączenie świadczeń rodzinnych i pomocy społecznej nie jest niezręcznością. Powoływał się na opinie pracowników ośrodka.

Okazuje się, że przedstawiciele UMT nie wykluczają utworzenia wkrótce nowej jednostki. „Mając jednak na uwadze dużą ilość zadań przewidzianych do realizacji przez tę jednostkę, wskazane byłoby utworzenie nowej jednostki organizacyjnej, która przejęłaby m.in. prowadzenie spraw związanych z obsługą świadczeń rodzinnych, alimentacyjnych, dodatków mieszkaniowych i energetycznych oraz świadczeń wychowawczych” - czytamy w dokumencie.

- Jest to rozwiązanie przejściowe - przyznał prezydent Michał Zaleski. - Jeszcze w tym roku chcemy prosić o zgodę na utworzenie specjalnej jednostki miasta, która zajmie się świadczeniami rodzinnymi, a nie socjalnymi. To jest już zbyt duży zakres, żeby to utrzymać w MOPR. Musimy ruszyć z marszu, a instytucją do tego przygotowaną jest MOPR. Później będziemy szukać tego docelowego rozwiązania.

Do obsługi programu 500+ zostanie przyjętych 15 osób.

Przypomnijmy, wnioski będzie można składać od 1 kwietnia. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy, rodzice dostaną wyrównanie wstecz. Dzięki programowi „Rodzina 500 plus” rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) - również na pierwsze. Świadczenie będzie płacone do ukończenia przez dzieci 18 lat. 500 zł to kwota netto, zwolniona z podatku. Nie będzie podlegać egzekucji, podobnie jak inne świadczenia dla rodzin. Nie będzie liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń dla rodzin, m.in. z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych.

Autorzy: (pk, mo)

(pk, mo)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.