Nowy system monitoringu w MZK Koszalin. "Na żywo" wprost z autobusu

Czytaj dalej
Fot. Radosław Brzostek
Rafał Wolny

Nowy system monitoringu w MZK Koszalin. "Na żywo" wprost z autobusu

Rafał Wolny

Bądź grzeczny w autobusie. Nie tylko cię zobaczą, ale i usłyszą. MZK w Koszalinie zmienia system monitoringu.

Miejskie autobusy są monitorowane od dłuższego czasu. Obecny system obejmuje jednak tylko 20 pojazdów, a do tego jest kłopotliwy w obsłudze.

Nie ma możliwości zdalnego podglądania ani zgrywania obrazu, więc w razie sytuacji problemowych dysk z danego autobusu musi być każdorazowo wymontowany po jego zjeździe z trasy i przejrzany w siedzibie Miejskiego Zakładu Komunikacji. Podobnie utrudniona jest kontrola sprawności poszczególnych kamer.

- To bardzo kłopotliwe, bo nie sposób codziennie przeglądać sześćdziesięciu dysków, dlatego robimy to tylko w przypadkach aktów wandalizmu, wniosków policji lub skarg związanych z przebiegiem kontroli biletów - podkreśla Mariusz Pazera, informatyk MZK.

Takie sytuacje zdarzają się kilka razy w roku.

Dlatego, żeby usprawnić system i dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów, przewoźnik ogłosił przetarg na nowy monitoring.

- Zamierzamy kupić 45 urządzeń dla obecnych pojazdów oraz siedem dla nowokupowanych - mówi Anna Makochonik, rzeczniczka spółki.

System dla każdego autobusu będzie składał się z pięciu kamer z zapisem cyfrowym: cztery będą obserwowały wnętrze pojazdu, a jedna przestrzeń przed nim. Pojedyncze autobusy otrzymają także rejestratory przestrzeni za pojazdem. Nowością jest wyposażenie monitoringu w rejestrator dźwięku, co może być przydatne przy rozstrzyganiu różnego rodzaju sporów.

- Robiliśmy już testy i system doskonale zbiera wszelkie rozmowy - zapewnia Mariusz Pazera.

Obraz z wszystkich kamer będzie mógł być na bieżąco podglądany i zdalnie zapisywany w siedzibie spółki. Nie znaczy to jednak, że powstanie tutaj swoiste centrum monitoringu z kilkudziesięcioma monitorami. O włączeniu podglądu z danej kamery w razie potrzeby zdecyduje dyspozytor.

Dodatkowo, w kabinie kierowcy każdego z autobusów znajdzie się zintegrowany z systemem przycisk alarmowy, którego włączenie automatycznie uruchomi nagrywanie i osobną archiwizację pliku.

Na zakup i montaż monitoringu MZK zabezpieczyło 420 tys. zł.

O tym, ile ostatecznie wyda zdecyduje wynik przetargu, do którego oferty będą przyjmowane do 18 listopada. Dostawa i montaż monitoringu nastąpi w trzech transzach: w I kwartale i II kwartale 2017 r. oraz w I kwartale 2018 r. Ostatnie 15 urządzeń ma zostać zainstalowanych w autobusach do końca marca 2018 r.

- Docelowo chcemy w monitoring wyposażyć wszystkie autobusy MZK - zapowiada Anna Makochonik.

Rafał Wolny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.