Tatiana Biela

Nowy Sącz. Za mało ławek w mieście? Nie każdy chce je mieć pod oknem

W Nowym Sączu władze miasta zamontowały około 570 ławek. Dodatkowe 60 siedzisk umieszczono na miejskich przystankach Fot. Tatiana Biela W Nowym Sączu władze miasta zamontowały około 570 ławek. Dodatkowe 60 siedzisk umieszczono na miejskich przystankach
Tatiana Biela

Warszawska firma zbadała, że w Nowym Sączu na tysiąc mieszkańców przypada 6,7 ławki. I choć mogłoby być lepiej, to sami mieszkańcy często domagają się likwidacji istniejących już siedzisk.

Wspomniana analiza dotyczyła miast w przedziale od 50 do 100 tys. mieszkańców i znalazło się na w niej siedemnaście ośrodków miejskich.

- Nowy Sącz plasuje się mniej więcej w środku naszej listy - mówi Tomasz Koszyk z firmy SEEDiA i dodaje, że europejska norma wynosi siedem ławek na tysiąc mieszkańców.

- Dane służące do przygotowania rankingu pochodziły od władz miejskich, które zajmują się w mieście tzw. małą architekturą.

Tomasz Kamyk podkreśla, że główny nacisk położony został we wspomnianych badaniach na dostępność ławek na terenach rekreacyjnych miast czyli parkach, skwerach, placach zabaw itp.

Tymczasem w Nowym Sączu ławki usytuowane są zarówno na terenach będących własnością miasta, jak i spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Za część miejską odpowiada Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta.

Czytaj dalej:

 • Mieszkańcy dzielnicy najpierw prosili o zamontowanie ławki, a po kilku latach zwrócili się z prośbą o jej likwidację. Co robi się w takiej sytuacji?
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Tatiana Biela

Dziennikarka „Gazety Krakowskiej” i portalu naszemiasto.pl od 2018 roku, wcześniej dziennikarka i reporterka m.in. w "Dobrym Tygodniku Sądeckim" i Naszej Telewizji Sądeckiej. Z wykształcenia etnolog i antropolog kulturowy, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień zajmuje się szeroko pojętą tematyką lokalną, szczególnie interesują mnie tematy społeczne i kulturalne. Lubię wychodzić z aparatem w teren, by na bieżąco śledzić zmiany  zarówno w Nowym Sączu, jak i w całym regionie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.