Joanna Boroń

Nowy rok szkolny to nie tylko koniec gimnazjów

Nowy rok szkolny to nie tylko koniec gimnazjów
Joanna Boroń

Pierwszy dzwonek. Dla dzieci, ich rodziców i nauczycieli to czas dużych zmian

Uczniowie zaczynają dziś naukę w nowym systemie, który przywraca 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące i 5-letnie technika. Zamiast zasadniczych szkół zawodowych powstały szkoły branżowe I i II stopnia.

Dla dzieci, rodziców i nauczycieli to rok pełen zmian. Oczywiście najpoważniejsza z nich dotyczy likwidacji gimnazjów.

W miniony piątek na naradzie oświatowej w koszalińskim ratuszu podziękowano dyrektorom gimnazjów, które zostały włączone w strukturę szkół podstawowych. Dziś rano koszalińscy uczniowie poszli więc do 13 szkół podstawowych, w tym do nowo utworzonej Szkoły Podstawowej nr 23, która mieści się w budynku dawnego Gimnazjum nr 11.

Przed nauczycielami i uczniami sporo wyzwań. Powrót do systemu 8-letniej szkoły podstawowej to tylko jedna z nowości, jakie niesie ze sobą nowy rok. Pierwszoklasiści, czwartoklasiści i siódmoklasiści będą się uczyć według nowych podstaw programowych. Tym ostatnim dojdzie drugi język obcy.

Uczniowie klas piątej i szóstej szkoły podstawowej będą się nadal uczyli przyrody. Natomiast od klasy siódmej zostaną wprowadzone sukcesywnie nowe przedmioty: biologia, chemia, fizyka i geografia. W szkole podstawowej zmienią się też nazwy innych przedmiotów. Zamiast zajęć komputerowych pojawi się informatyka, a zamiast zajęć technicznych - technika. Zamiast historii i społeczeństwa będą wprowadzone odrębne zajęcia z historii i z wiedzy o społeczeństwie.

Jedną ze zmian jest też wprowadzenie elementów gry w szachy do nowej podstawy programowej. - Szachy to zdecydowanie więcej niż tylko gra. To liczne korzyści wpływające na prawidłowy rozwój dziecka - przekonuje Michał Kanarkiewicz, 22-letni szachista, wykładowca akademicki i zało-życiel Szkoły Szachowej „Pierwszy Ruch”.

Zmiany nie kończą się na szkołach podstawowych. Dotychczasowa zasadnicza szkoła zawodowa zostanie przekształcona w branżową szkołę I stopnia, w której będą funkcjonowały również klasy dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej.

Joanna Boroń

Od 2000 roku, w którym zrobiłam dyplom na wydziale prawa poznańskiego uniwersytetu, pracuję w naszych lokalnych mediach - Głosie Koszalińskim oraz jego portalach internetowych, które swoim zasięgiem obejmują teren dawnego województwa koszalińskiego. Jestem też wydawcą tytułów naszej prasy bezpłatnej, czyli NMKoszalin i MMTrendy Koszalin.
Zajmuję się zdrowiem i szeroko rozumianym stylem życia – w tym też kulinariami, które również prywatnie są moją pasją – mam niezłą kolekcję kulinarnych książek.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

cyfrowa zniżka -50%

Trwa Festiwal Cyfrowych Zniżek!

43,50 87,00

Do 10 października skorzystaj z aż 50% zniżki na kwartalny dostęp do treści cyfrowych, archiwalnych i aktualnych wydań gazety w wersji PDF.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.