Nowy amfiteatr w Sławnie bez dachu

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Wojciech Kulig

Nowy amfiteatr w Sławnie bez dachu

Wojciech Kulig

Opracowany został projekt rozbudowy sławieńskiego amfiteatru. Prace ruszą w przyszłym rokuA Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 2 miliony złotych. Nie będzie jednak zadaszenia.

Sławieński amfiteatr, który znajduje się tuż obok budynku Sławieńskiego Domu Kultury może pomieścić na trybunach maksymalnie 1500 osób. W ciągu roku SDK organizuje tam kilka ważnych imprez plenerowych. Jednym z największych wydarzeń jest coroczny „Festiwal Orkiestr Dętych”, najstarsza impreza kulturalna.

Kiedy doczeka się remontu?

Władze miasta zapowiadały, że wypięknieje na 700-lecie miasta, czasu jest więc coraz mniej - dopytują Czytelnicy.

- Do tej pory opracowana została kompletna dokumentacja projektowa. Zakłada ona rozbudowę amfiteatru z zapleczem socjalnym, trybunami i przebudową otoczenia. Jest to etap pierwszy, w którym przebudowane zostaną trybuny, a teren będzie zagospodarowany. Termin prac planowany jest na początek 2017 roku - informuje Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna. Mieszkańcy liczą na to, że wraz z remontem ktoś pomyśli o zadaszeniu widowni.

- Uważam, że nowa widownia powinna być przede wszystkim dobrze zadaszona - mówi nam pani Małgorzata ze Sławska, która dodaje jednocześnie, że teren powinien być dobrze zabezpieczony, by uchronić go przed działalnością wandali.

- Kiedyś co roku ławki na trybunach były malowane. Teraz tak się nie dzieje. Jakiś czas temu wstawiono tylko kilka desek. Priorytetem na pewno jest zadaszenie sceny - dodaje z kolei Jan Sroka, wiceprezes fundacji Dziedzictwo i przypomina, że to właśnie Orkiestra Dęta im. Ziemi Sławieńskiej działając z pomocą lokalnych zakładów pracy w latach 60 i 70 była współinicjatorem budowy amfiteatru.

Widownia nie została jednak zrealizowana w kształcie założonym przez ówczesnych projektantów. Już wówczas zaznaczano, że trzeba dążyć do zadaszenia sceny, ponieważ żadna impreza nie będzie mogła się odbyć przy niepewnej pogodzie. Miasto nie informuje szczegółowo o planach przebudowy, ale udało nam się ustalić, że mieszkańcy nie mają co liczyć na dach. Przynajmniej w pierwszym etapie remontu.

- Zgodnie z kosztorysem inwestorskim całkowity koszt inwestycji wyniesie ok. 2 200 000 zł. Na tym etapie nie planujemy zainstalowania zadaszenia - odpowiada burmistrz Krzysztof Frankenstein i dodaje, że w tej chwili najważniejsze jest przygotowanie tego miejsca do obchodów 700-lecia miasta. - Nie wykluczamy dachu w drugim etapie - dodaje.

Historia

To z inicjatywy Sławieńskiej Orkiestry Dętej w 1968 roku powstał obok domu kultury amfiteatr - miejsce, w którym corocznie odbywa się Festiwal Orkiestr Dętych. Obliczony był na 1500 osób.Pomysłodawcą festiwalu był kapelmistrz powstałej w 1966 roku i działającej do dziś orkiestry dętej - Stanisław Poprawski.

Pierwszy festiwal odbył się w 1969 roku, a najlepsze lata imprezy - to lata 70-te.Ważną rolę w życiu miasta odgrywały występy artystyczne zespołów zawodowych. Do Sławna przyjeżdżały zespoły teatralne z kilku miast, najczęściej był to Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina. Gościła z koncertami Koszalińska Orkiestra Symfoniczna. Systematycznie dla młodzieży szkolnej odbywały się koncerty Agencji Kulturalno - Usługowej „Artos” popularyzujące muzykę poważną. Na scenie domu kultury występowały znane w Polsce zespoły estradowe i soliści.

Na ich występy bardzo trudno było kupić bilety. W tym czasie bilety na imprezy kulturalne bardzo często kupowały zakłady pracy z funduszy socjalnych. Pierwsze próby orkiestry odbywały się w budynku Miejskiej Rady Narodowej przy ulicy Wojska Polskiego, częściowo na instrumentach będących własnością muzyków. Po kilku miesiącach zespół przeniósł się do budynku Powiatowego Domu Kultury przy ulicy Cieszkowskiego. Po kilku latach orkiestra wyremontowała budynek, w którym wcześniej mieściła się Straż Pożarna przy ulicy Basztowej.

Wojciech Kulig

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.