Nowości w żagańskim szpitalu

Czytaj dalej
Fot. Liliana Hachani
Liliana Hachani

Nowości w żagańskim szpitalu

Liliana Hachani

Do żagańskiej filii 105. Szpitala Wojskowego trafił nowoczesny sprzęt za około milion zł. Ma być lepiej, szybciej i precyzyjniej.

- Sprzęt trafił już do karetek. Będzie służył mieszkańcom całego powiatu - mówi Jacek Wąsik, kierownik żagańskiej filii 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu. Karetki pogotowia zostały doposażone przez Starostwo Powiatowe. Nowa aparatura ratownicza kosztowała około 120 tys. zł.

Oddział ratownictwa wzbogacił się o nowy defibrylator kliniczny, skaner naczyniowy i respirator. Ten ostatni trafi do punktu w Szprotawie, gdzie zastąpi stary, wysłużony już sprzęt. Nowością, której do tej pory nie było na wyposażeniu żagańskiego pogotowia jest skaner, dzięki niemu ratownicy w ciągu kilku sekund mogą zlokalizować żyłę pacjenta. Jest to szczególnie przydatne u małych dzieci i pacjentów o większej masie ciała, gdzie trudniej znaleźć żyły. - To bardzo przydatny sprzęt, dzięki skanerowi możemy już za pierwszym razem precyzyjnie wkłuć igłę, nawet jeśli żyły są niewidoczne - podkreśla Tomasz, żagański ratownik.

Zakupiony defibrylator również pozwoli usprawnić pracę lekarzy. Jedną z jego głównych zalet jest możliwość transmisji danych w czasie rzeczywistym. - Ta aparatura pozwala kardiologowi na bieżąco monitorować parametry pacjenta i ukierunkowywać działania ratowników. Jest to szczególnie ważne u pacjentów z chorobami serca - podkreśla Ryszard Smyk, kierownik pogotowia w Żaganiu.

Taki sprzęt podniesie standardy naszych usług

Nowe sprzęty trafiły również do gabinetów specjalistycznych. Dzięki ponad 800 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Obrony Narodowej w szpitalu jest już nowy aparat USG, moduł dyfuzja do spirometru oraz aparat RTG przyłóżkowy, który umożliwia wykonanie diagnostyki bez potrzeby przewożenia chorego. Blok operacyjny zyskał najnowszej generacji laparoskop HD. - Jakość obrazu otrzymywanego przez operującego chirurga ma ogromny wpływ na jego precyzję. Taki sprzęt podniesie standardy naszych usług - mówi R. Smyk.

Na nowszy wymieniono też bronchofiberoskop, aparat do badania endoskopowego oskrzeli. Wraz z nim zakupiono również automatyczną myjkę do bronchoskopów. Dzięki tym sprzętom, do końca roku w żagańskim szpitalu powstanie nowa, oddzielna pracownia endoskopowa.

Liliana Hachani

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.