Nowe rozdanie w woj. śląskim. PiS bierze Sejmik Śląski. PiS, czyli kto?

Czytaj dalej
Marcin Zasada

Nowe rozdanie w woj. śląskim. PiS bierze Sejmik Śląski. PiS, czyli kto?

Marcin Zasada

Od środy PiS rządzi województwem śląskim. Rządzi niepodzielnie, dzięki jednemu głosowi radnego przejętego od Koalicji Obywatelskiej. Kogo, oprócz marszałka Jakuba Chełstowskiego, powinniśmy znać z politycznego grona, które ułoży region na nowo?

Już pierwszego dnia po wyborach wiadomo było, że inauguracyjna sesja nowego sejmiku będzie inna niż wszystkie, które do tej pory widzieliśmy. PO i Nowoczesna konstruowały kruchą koalicję z SLD i PSL. PiS poszukiwał jednego mandatu, który przesądziłby o równie delikatnej większości. W środę ziściło się to drugie.

Trudno opisać atmosferę, w której dokonywała się zmiana warty w regionie - po 12 latach rządów Platformy. Szokująca wolta radnego Wojciecha Kałuży (jedynka do sejmiku na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu rybnickim) została przyjęta asortymentem soczystych epitetów, z Judaszem i zdrajcą na czele. Politycy PO zapowiedzieli skierowanie sprawy do prokuratury, oskarżając PiS i Kałużę o akt politycznej korupcji.

Taka, niestety, może być ta kadencja samorządu województwa: eskalująca napięcia znane z polityki krajowej do właściwego jej stopnia. Z drugiej strony, pełna rozliczeń i rewanżów, których kolejnym rozdziałem będzie wielka rewolucja kadrowa w marszałkowskich spółkach, instytucjach i jednostkach podległych marszałkowi. PO przechodzi do opozycji, w której - tu znów spójrzmy na politykę centralną - odbudowa utraconego potencjału jest wyzwaniem na długie lata.

Melduję wykonanie zadania

Środowe rozstrzygnięcia nasuwają wiele oczywistych pytań, których adresatami powinni być bohaterowie wielkiego przełomu. Jakub Chełstowski? Tak, to nowy marszałek województwa śląskiego. Nie jest politykiem Prawa i Sprawiedliwości z pierwszego szeregu. Przez 8 lat był radnym w Ty-chach, reprezentując lokalne ugrupowanie Tychy Naszą Ma-łą Ojczyzną. W wyborach do sejmiku - jako jedynka na liście Zjednoczonej Prawicy - uzyskał bardzo dobry wynik - ponad 33 tys. głosów.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.