Nowa praca. Nowe auto. Nowy związek, bo stary się przeterminował. Rozmowa z dr Martą Jaskulską

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Dorota Witt

Nowa praca. Nowe auto. Nowy związek, bo stary się przeterminował. Rozmowa z dr Martą Jaskulską

Dorota Witt

Czym jest dla młodych ludzi zdrada? Czy szukanie urozmaiceń w związku jest dla nich trochę jak zmiana telefonu na lepszy? Dr Marta Jaskulska, socjolog, prowadzi wspólnie z naukowcami z USA i Indii badania na temat zdrady.

Dopóki wszystko działa, nie zastanawiamy się, jak działa ani czy na pewno zadziała w niesprzyjających warunkach. Gdy zaczyna się psuć albo gdy w zasięgu wzroku pojawia się nowy model, po prostu go wymieniamy. Zastępujemy jeden drugim. I tak bez końca... To opis tego, jak obchodzimy się z telefonem komórkowym czy ze związkiem?

Czasy się zmieniają, zmienia się więc też to, jak młodzi ludzie definiują związek. Co decyduje o tym, że oceniają go jako trwały? Kiedy on się zaczyna: gdzie jest granica między bliską, przyjacielską relacją a związkiem? To z kolei wpływa na to, jakie mają podejście do zdrady: czy w ich ocenie przekreśla ona związek, czy może to drobna rzecz, którą można łatwo wybaczyć?

Zdrada stała się dla Pani przedmiotem badania naukowego i to międzynarodowego, bo prowadzonego razem z badaczami ze Stanów Zjednoczonych i Indii. Czego dowiemy się z niego o zdradzie, czego jeszcze nie wiemy?

Przepytamy młodych ludzi, studentów między 19. a 26. rokiem życia. Chcemy dowiedzieć się, jaki stosunek do zdrady mają ludzie wychowani w różnych kulturach.

Przeczytaj całą rozmowę

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Witt

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.